Fala (the Wave) i rezerwat kanionu Paria oraz Cynobrowych Klifów

Rezerwat Kanionu Paria i Cynobrowych Klifów (Paria Canyon-Vermilion Cliffs Wilderness) obejmuje 455 km2 pustyni w północnej części stanu Arizona i południowej krawędzi Utah, w USA, na Płaskowyżu Kolorado. Na rezerwat składają się szerokie płaskowyże, wysokie skarpy i głębokie kaniony. Przez rezerwat płynie rzeka Paria wpadająca w Lee Ferry do  Kolorado.

Rezerwat powstał w 1984 roku w wyniku decyzji Kongresu USA. Znaczna jego część została dekretem prezydenta Billa Clintona włączona do nowego Pomnika Narodowego Vermilion Cliffs .

Zarówno obszar rezerwatu, jak i Vermilion Cliffs National Monument są zarządzane przez federalne Bureau of Land Management.

Płaskowyz Kolorado i znajdujące się na jego obszarze dorzecza mają ogromne znaczenie w dziedzinie nauk o Ziemi, szczególnie dla chronostratygrafiu, ponieważ region ten posiada wiele struktur, gdzie mające ponad kilometr miąższaści wychodnie umożliwiają geologom i paleobiologom datować warstwy referencyjnye w zapisie geologicznym.

Znany na całym świecie ze swojego piękna kanion Paria ma bardzo wysokie barwne ściany, ogromne czerwone amfiteatry, mosty zbudowane z piaskowca, tarasy i wiszące ogrody. Mająca kilometr wysokości ściana klifów Vermilion Cliffs dominuje resztę pustyni. Tutaj leżą niektóre z najlepszych kanionów szczelinowych płaskowyżu Kolorado.

Rezerwat to miejsce na wyprawy z plecakiem i forografię. W północno-zachodniej części pustyni leżą Coyote Buttes, rejon spektakularnej scenerii – piaskowcowych kopuł, grzbietów, korytarzy i wiele małych delikatnych rzeźb skalnych wyrzeźbionych z barwnego, paskowanego piaskowca. Różnorodność kolorów i faktur skały pustyni nieustannie zmienia się wraz ze zmieniającym się światłem i pogodą.

W Coyote Buttes leży Wave – formacja skalna z piaskowca słynna wśród turystów i fotografów ze względu na niezwykłą pofałdowaną formę i barwę. To dziewicze miejsce jest trudne do odnalezienie, lecz Hugo Martin z Los Angeles Times powiedział: „Nie możesz nazywać siebie fotografem krajobrazu, jeśli nie masz na koncie przynajmniej kilku zdjęć ‚Fali'”. Niestety dostęp do Wave jest ograniczona do zaledwie 20 osób, losowanych w loterii.

The Wave

Nadchodzące wyprawy, które (jeżeli uda się wylowosać wejściówki) zaprowadzą Cię w to miejsce to:

  • Wyprawa fotograficzna Kaniony USA :: lipiec 2018
  • Wyprawa fotograficzna Kaniony USA :: sierpień 2018
  • Wyprawa fotograficzna Kaniony USA :: wrzesień 2018

W 2012, 2014 roku nie udało się nam wylosować wejścia 🙁 Ale w 2016 i owszem. Stąd mamy zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Hit Counter provided by orange county plumbing