Fala (the Wave) i rezerwat kanionu Paria oraz Cynobrowych Klifów

Rezerwat Kanionu Paria i Cynobrowych Klifów (Paria Canyon-Vermilion Cliffs Wilderness) obejmuje 455 km2 pustyni w północnej części stanu Arizona i południowej krawędzi Utah, w USA, na Płaskowyżu Kolorado. Na rezerwat składają się szerokie płaskowyże, wysokie skarpy i głębokie kaniony. Przez rezerwat płynie rzeka Paria wpadająca w Lee Ferry do  Kolorado.

Rezerwat powstał w 1984 roku w wyniku decyzji Kongresu USA. Znaczna jego część została dekretem prezydenta Billa Clintona włączona do nowego Pomnika Narodowego Vermilion Cliffs .

Zarówno obszar rezerwatu, jak i Vermilion Cliffs National Monument są zarządzane przez federalne Bureau of Land Management.

Płaskowyz Kolorado i znajdujące się na jego obszarze dorzecza mają ogromne znaczenie w dziedzinie nauk o Ziemi, szczególnie dla chronostratygrafiu, ponieważ region ten posiada wiele struktur, gdzie mające ponad kilometr miąższaści wychodnie umożliwiają geologom i paleobiologom datować warstwy referencyjnye w zapisie geologicznym.

Znany na całym świecie ze swojego piękna kanion Paria ma bardzo wysokie barwne ściany, ogromne czerwone amfiteatry, mosty zbudowane z piaskowca, tarasy i wiszące ogrody. Mająca kilometr wysokości ściana klifów Vermilion Cliffs dominuje resztę pustyni. Tutaj leżą niektóre z najlepszych kanionów szczelinowych płaskowyżu Kolorado.

Rezerwat to miejsce na wyprawy z plecakiem i forografię. W północno-zachodniej części pustyni leżą Coyote Buttes, rejon spektakularnej scenerii – piaskowcowych kopuł, grzbietów, korytarzy i wiele małych delikatnych rzeźb skalnych wyrzeźbionych z barwnego, paskowanego piaskowca. Różnorodność kolorów i faktur skały pustyni nieustannie zmienia się wraz ze zmieniającym się światłem i pogodą.

W Coyote Buttes leży Wave – formacja skalna z piaskowca słynna wśród turystów i fotografów ze względu na niezwykłą pofałdowaną formę i barwę. To dziewicze miejsce jest trudne do odnalezienie, lecz Hugo Martin z Los Angeles Times powiedział: „Nie możesz nazywać siebie fotografem krajobrazu, jeśli nie masz na koncie przynajmniej kilku zdjęć 'Fali'”. Niestety dostęp do Wave jest ograniczona do zaledwie 20 osób, losowanych w loterii.

 

Nadchodzące wyprawy, które (jeżeli uda się wylowosać wejściówki) zaprowadzą Cię w to miejsce to:

 • Wyprawa fotograficzna Kaniony USA :: lipiec 2018
 • Wyprawa fotograficzna Kaniony USA :: sierpień 2018
 • Wyprawa fotograficzna Kaniony USA :: wrzesień 2018

W 2012, 2014 roku nie udało się nam wylosować wejścia 🙁 Ale w 2016 i owszem. Stąd mamy zdjęcia

2 KOMENTARZE
 • bora
  Odpowiedz

  Great blog from that which I’ve looked at already. My name’s Elijah and I’m very glad to view your site. In fact, I’d love to get in contact with you.
  Will you make sure you drop me a e-mai?

 • Virtual Private Server
  Odpowiedz

  Oprocz The Wave, kanion znany jest takze z okazalych amfiteatrow z czerwonej skaly, skalnych lukow, piaskowcowych kolumn i polek, tarasow wodnych czy „wiszacych ogrodow”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *