Tramping… co to jest i z czym to się je

Tramping jest atrakcyjną formą turystyki tańszą od standardowych wycieczek organizowanych przez biura podróży, ponieważ część czynności pobytowych wykonywana jest przez samych Uczestników grupy pod kierownictwem Pilota. Daje to Uczestnikom większą samodzielność w realizacji programu trampingu zgodnie z ich zainteresowaniami. W wyjazdach trampingowych występuje element „wielkiej przygody”, stąd wymagany jest od Uczestników dobry stan zdrowia, odporność psychiczna oraz spora doza aktywności. Nie oznacza to jednak, że na trampingu panuje żywioł. Sukces wyjazdu zależy całkowicie od dobrze zorganizowanego życia w grupie, rozumianego jako wzajemna współpraca Pilota i grupy.

Wyjazdy Eclipse/Arsoba Travel to podróże ekstremalne – stworzone po to, żeby zobaczyć nie tylko zaćmienia Słońca, ale by zobaczyć je w najpiękniejszych miejscach a jednocześnie pokazać najbardziej niezwykłe, fascynujące, piękne, przez co czasami trudno dostępne dla zwykłego turysty, miejsca. Występujące w niektórych wyjazdach trampingowych piesze wycieczki przez góry (trekking) przeznaczone są dla osób przygotowanych do tego fizycznie i psychicznie (nie wszyscy muszą brać w tym udział).

Różnorodność form transportu: samolotów, pociągów, lokalnych autobusów, promów, wynajmowanych na miejscu samochodów, czasem nawet autostopu czy przejścia pieszego – pozwala na szybkie dotarcie do najciekawszych miejsc. Poza przelotem tam i z powrotem oraz przejazdami na głównych trasach kolejowych, niektóre rezerwacje dokonywane są w trakcie wycieczki. Noclegi załatwiane są z marszu przez Pilota i Organizatora w małych hotelikach o standardzie turystycznym, często z noclegami w namiotach i biwakowaniem. Często jednak Organizator dla ułatwienia sobie logistyki prowadzenia grupy, część noclegów, miejscowych przejazdów, przelotów, pozwoleń i innych rezerwuje i uzyskuje jeszcze z Polski.
Uczestnicy wyjazdu muszą mieć świadomość, że w trakcie wyjazdu mogą wystąpić trudności – na przykład w pertraktacjach w sprawie noclegów i transportu, opóźnienia w komunikacji lokalnej, psucie się pojazdów, gwałtowne zmiany pogody czy nawet klęski żywiołowe lub niepokoje polityczne itd. Warto też dodać, iż Pilot nie pełni roli przewodnika, posiada jedynie ogólne wiadomości na temat zwiedzanych obiektów i miejsc. Wszelkie dodatkowe informacje są dostępne w przewodnikach.
Zmiana standardu wyjazdu trampingowego na jakikolwiek inny w trakcie jego trwania jest nierealna. Oddalenie się od grupy może nastąpić tylko za zgodą Pilota na z góry określony czas i na własną odpowiedzialność (po podpisaniu odpowiedniego oświadczenia), o ile nie godzi to w interesy grupy, na przykład zmusza grupę do dostosowywania się do Uczestnika w sytuacji, gdy wynajęto wspólnie transport.
Każdy Uczestnik zobowiązany jest zabrać ze sobą minimalną ilość dewiz określonych w programie, która wystarcza na pokrycie potrzeb tj. noclegi, transport, wyżywienie, wstęp do zwiedzanych obiektów. Środkami na pobyt gospodaruje każdy uczestnik indywidualnie. Wtedy, kiedy jest to uzasadnione lub konieczne, Pilot zbiera od Uczestników określone kwoty w miejscowej walucie i sam dokonuje płatności – np. przy wykupie biletów kolejowych. Należy unikać zbytniej rozrzutności, pamiętając o tym, iż środków tych winno wystarczyć do końca wycieczki. Ewentualne podwyższenie standardu na przykład noclegu, jest wyłącznie osobistą sprawą zainteresowanego.
Niskie koszty trampingu zależą od: profesjonalizmu i operatywności Organizatora i Pilota,  dobrze przemyślanego grafiku całej imprezy, porozumienia się w grupie i zgodnej współpracy Organizatora, Pilota i Uczestników. Organizatorowi lub Pilotowi – kierownikowi imprezy przysługuje prawo ostatecznej decyzji odnośnie zmian trasy po wysłuchaniu różnych opinii i propozycji Uczestników, ponieważ odpowiada on przed Organizatorem za prawidłową realizację imprezy. Ewentualne wnioski lub uwagi Uczestnik składa na ręce Pilota w trakcie trwania imprezy w formie pisemnej.
Tramping nie jest wskazany dla osób nietowarzyskich, egoistycznych, nie chcących dostosować się do reszty Uczestników oraz niechętnych do podróżowania różnymi środkami transportu. W skrajnych przypadkach, gdy Uczestnik będzie stwarzał problemy i kłopoty grupie, jak również psuł atmosferę wyjazdu, może zostać wykluczony z trampingu podczas jego trwania na żądanie wszystkich pozostałych członków grupy oraz za zgodą Pilota lub Organizatora. Z tego tytułu nie będą mu przysługiwać żadne odszkodowania ze strony Organizatora. Uczestników obowiązuje przestrzeganie miejscowego prawa i zwyczajów. (Na przykład na trekking do rezerwatu indian Havasupai nie wolno zabierać ze sobą alkoholu… o takich detalach będziemy Was informować).

TRANSPORT
    W trakcie wypraw do USA i Australii z Nową Zelandią wynajmujemy auta i kierujemy nimi na zmianę z uczestnikami. W ten sposób możemy obniżyć koszty i umożliwia zwiedzanie w tempie, które odpowiada przede wszystkim nam – można zatrzymać się na zdjęcia w dowolnym miejscu czy wybrać różne trasy. Oznacza to jednak, że do każdego auta musimy dobrać przynajmniej dwie osoby, które zdeklarują się, że będą je prowadziły. W trackie innych wypraw z reguły poruszamy się lokalnymi środkami transportu, tzn., autobusami, pociągami, taksówkami, rykszami. Oprócz znacznego obniżenia kosztów podróży, taki sposób podróżowania ma na celu przede wszystkim bliższe poznanie mieszkańców danego rejonu świata i możliwość obcowania z innymi. Poruszanie się mała grupą pozwala bardzo często na wynajęcie własnego środka transportu co daję większą swobodę.

WYŻYWIENIE
    Wychodząc z założenia, że w miejscach typowo turystycznych nie jesteśmy w stanie docenić lokalnych przysmaków, żywimy się głównie w małych restauracjach, barach, przeznaczonych dla „miejscowych”, przez co lepiej poznajemy smak egzotycznych potraw, sposób jedzenia i wszelkie rytuały z tym związane. Często w hotelach i motelach, w których śpimy cena zawiera skromne śniadanie. Popularny jest również zakup żywności w miejscowych sklepach i przyrządzanie go w grupie (np. podczas kilkudniowych wycieczek lub trekkingów w miejsca odludne, z dala od cywilizacji).

ZAKWATEROWANIE
    Najczęściej nocujemy w tanich hostelach turystycznych, motelach lub w pensjonatach o niskim standardzie, bardzo często rekomendowanych przez przewodniki turystyczne. Oczywiście standard takich hosteli w zależności od rejonu świata jest bardzo zróżnicowany. Pokoje najczęściej wyposażone są w 2 łóżka oraz łazienkę. Czasem są to tzw. dormitoria, czyli sale wieloosobowe. Klimatyzacja oraz ciepła woda to raczej zbędny luksus dostępny jedynie w renomowanych hotelach. Często jednak dla urozmaicenia trampingu śpimy na dachach hoteli, pośród antycznych ruin, na stepie pod gołym niebem podziwiając gwiazdy, na pięknych plażach, czy w namiotach nasłuchując dźwięków dżungli, tajgi. Zawsze jednak staramy się, aby noc była spokojna i w jak najlepszych warunkach dostosowanych do standardu imprezy trampingowej.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE
W wielu ofertach dostępne są tzw. wycieczki fakultatywne. Są to dodatkowe propozycje spędzenia czasu które realizujemy w czasie wolnym, lub po zakończeniu imprezy. Koszt wycieczek fakultatywnych jest podany osobno i nie jest uwzględniony w głównej cenie imprezy. Osoby zainteresowane we wzięciu udziału w wycieczce fakultatywnej są obowiązane pokryć koszty udziału Pilota, jeżeli życzą sobie jego obecności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *