Rezerwat kraterów meteorytowych Henbury

Henbury Crater, fot: Michael BemmerlRezerwat kraterów meteorytowych Henbury to obszar chroniony w Terytorium Północnym w Australii leżący 145 km na południowy zachód od Alice Springs. Jest to zapewne najlepiej zachowany przykład pola kraterów utworzonych przez odłamki meteorytu, który rozpadł się w atmosferze przez uderzeniem w powierzchnię Ziemi.

Henbury jest jednym z pięciu kraterów meteorytowych w Australii, w których znaleziono fragmentów meteorytów. Znajduje się tutaj 13 lub 14 kraterów, o rozmiarach od 7 do 180 metrów średnicy i do 15 metrów głębokości.  Zebrano dotąd 1,2 ton fragmentów żelazowo- niklowego meteorytu, klasyfikowanego jako oktaedryt klasy IIIAB. Wiek kraterów datowany jest na około 4,2 ± 1,9 tysięcy lat.

Kratery odkryto w 1899 jednak pozostawały niezbadane, aż do spadku meteorytu Karoonda w południowej Australii w 1930 roku, który to upadek wywołał zwiększone zainteresowanie badaniami meteorytów i ich kraterów. Pierwsze naukowe badania na miejscu były prowadzone przez AR Radny z Uniwersytetu w Adelajdzie, który opublikował wyniki w 1932 roku.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *