Zaćmienie obrączkowe Meksyk 2023

2023

Zaćmienie obrączkowe Meksyk 2023

W pażdzierniku 2023 roku Księżyc przejdzie przed tarczą Słońca – jednak ze względu na położenie obu obiektów i ich względne rozmiary nie będzie to zaćmienie całkowite ale obrączkowe, podczas którego zostanie w maksimum zakryte 0,96 tarczy naszej gwiazdy. Jednak zjawisko to będzie widoczne z niezwykłego regionu – świata 1000 lat temu zamieszkiwanego przez Majów, twórców niezwykłej cywilizacji. Zapraszam zatem na wspólną podróż, podczas której odkryjemy zaginioną cywilizację, wspaniałą przyrodę i barwy Meksyku.

Hurry Up!

Termin:
termin – 7 – 24 pażdziernika 2023

Koszt:

  • 2 500 USD/os + 1000 USD/os (szacunkowy koszt biletów lotniczych)

Grupa i noclegi:

  • Od 2 do 4 uczestników, noclegi w hostelach i hotelach, w pokojach 2-osobowych lub apartamentach.

Koszty wyprawy pokrywają koszty wszystkich noclegów na trasie, koszty wstępu do stref archeologicznych, jak również atrakcje w trakcie wspólnej wyprawy. Także koszt wynajęcia i ubezpieczenia samochodu dostosowanego rozmiarem do wielkości grupy oraz paliwa.

Koszt nie obejmuje wyżywienia, pamiątek i napiwków, ani ubezpieczenia turystycznego.

termin – 7 – 24 pażdziernika 2023

1 dzień

Wylot z Katowic (lub innego miasta – do uzgodnienia), przylot – przez Frankfurt na lotnisko Newark w USA. Nocleg w Red Carpet Inn

2 dzień

Przelot z Newark do Cancun w Meksyku, odbiór samochodu, przejazd na nocleg do Tulum (120km) , zwiedzanie ruin nadmorskiego miasta Majów – Tulum, czas na odpoczynek na plaży.

Nocleg w oOstel Smart Hostel.

3 dzień

Przed południem 4 godzinna wycieczka po zapadliskowych jeziorach – Blue Cenote. Snorkeling, rowery, skoki z klifu dla odważnych. Przejazd do Chetumal (290 km). Nocleg w OYO Hotel Marias.

4 dzień 

Przejazd przez dżunglę południowego Meksyku do zagubionego miasta majów Calamcul (235km). Zwiedzanie położonych głęboko w dżungli ruin Calamcul. Przjezd do Balancan de Domingues (333km). Nocleg w Hotel San Jose.

5 dzień

Przejazd do ruin w Palenque (107 km). Zwiedzanie unikalnych ruin wspartych o otaczające je góry. Następnie przejazd do błękitnych kaskad Cascade de Aqua Azul (70km) po czym dalsza jazda do Colorado (304 km). Nocleg w Posada los Reyecitos. 

6 dzień

Przejazd do ruin miasta Edzna (145 km). Zwiedzanie a następnie przejazd do Campeche (50 km) i czas na włóczenie się po mieście. Nocleg w Casa Villasis Limon.

7 dzień

Zwiedzanie miast Majów –  Kabah, Sayil, Xlapak, Labna (165km). Przejazd do grot Loltun (20km), skąd udamy się do Meridy. Nocleg w Hotel Posada Aurora.

8 dzień

Dzień zaćmienia!

Rankiem przejazd do ruin Uxmal – jednego z najlepiej zachowanych i niezwykłych miast cywilizacji Majów (85km). Zaćmienie częściowe rozpocznie o 9:45:43 czasu lokalnego, a obrączkowe o 11:23:06. Maksimum zaćmienia przypadnie na godzinę 11:25:08. Zaćmienie obrączkowe skończy się o 11:27:10 a częściowe – 13:09:46. W czasie zaćmienia częściowego i po jego zakończeniu czas na zwiedzanie ruin. Następnie powrót do Meridy. Nocleg w Hotel Posada Aurora.

9 dzień

Wyjazd w na plaże nad Zatoką Meksykańską w rejonie, gdzie 65 mln lat temu updek meteorytu Chixculub zakończył dominację dinozaurów. Po drodze zwiedzanie Zona Arqueológica de Dzibilchaltún a następnieZona Arqueológica Xcambó. Nocleg w Hotel Posada Aurora w Meridizie.

10 dzień

Odwiedzimy wybrane zapadliska krasowe – Cenoty w rejonie wokół Izumel: Cenote Santa Barbara, Cenotes Cuzama, Aktun Ha, Cenotes y Gruta de Mani-Chan Homún i inne,  Następnie zwiedzimy ruiny Majów w centrum Żółtego Miasta Izamel. Nocleg w Nicol-Haa w Izamel

11 dzień 

Zwiedzanie Chichen Itza oraz – o ile będzie taka ochota – kolejnych krasowych jezior. Przejazd do Valladolid i nocleg w Hostal Gayser.

 

12 dzień

Wyajzd do Parque Natural Ria Lagartos z niezwykłymi różowymi lagunami. Po drodze farma aligatorów. Powrót do Valladolid i nocleg w Hostal Gayser.

13 dzień

Zwiedzanie kolejnych jezior zapadliskowych w drodze do Cancun. Nocleg w Casa Balam Cayo Lobo w Cancun.

14 dzień

Odpoczynek na plaży. Nocleg w Casa Balam Cayo Lobo w Cancun.

15 dzień

Odpoczynek na plaży. Nocleg w Casa Balam Cayo Lobo w Cancun.Nocleg w Casa Balam Cayo Lobo w Cancun.

16 – 17 dzień 

Przelot do Polski przez Dulles i Frankfurt

Dodatkowe informacje na temat zaćmienia na stronie Time&Date oraz NASA 

Uwaga! Ekspedycja nie jest imprezą turystyczną, a zaproszeniem na wspólną fotograficzną przygodę Tomaszem Czarneckim, fotografikiem, globtroterem i człowiekiem, który od ponad 30 lat eksploruje świat i ściga zaćmienia Słońca.

Tomasz Czarnecki
Urodzony w roku lądowania na Księżycu... ale na razie nie udało mi się tam polecieć. Fotografuję od podstawówki, pierwszy aparat to smiena, jednak tak ciągnęło mnie do prawdziwych aparatów z wymienną optyką, że ukręciłem jej obiektów. W liceum na rok emigrowałem do Kanady, gdzie z jednej strony po raz pierwszy zetknąłem się z komputerami (i usiłowałem napisać pierwszy swój symulator lotu rakiety) a z drugiej dorobiłem się pierwszego Nikona (FG20 czy jakoś tak). W liceum byłem znany jako ten aparat z aparatem. Studia architektury zacząłem na Politechnice Śląskiej by zaraz potem kontynuować je skutecznie, do tytułu BArch na Uniwersytecie Stanowym Louisiana, gdzie miałem również okazję studiować minor z fotografii (w tym czasie przesiadałem się przez kilka Nikonów, aż do F3). Po pięciu latach w USA (i objechaniu tego kraju cztery razy dookoła, i raz Meksyk) trafiony "patryjotycznością" wróciłem do Polski, dokończyłem studia architektury do tytułu magistra... i na tym skończył się niestety mój romans z architekturą - cale, stopy, funty i normy amerykańskie jakoś niewiele mi się przydały, natomiast był to okres, kiedy doceniono moje umiejętności graficzne - kolejne pięć lat byłem redaktorem naczelnym "Magazynu 3D". Współpraca skończyła się... wkrótce potem padło czasopismo, ale to zupełnie inna historia i raczej nie na trzeźwo. Wróciłem do fotografii tworząc portal dfoto.pl i astronomii - teleskopy.net - i podróżowania. Egipt, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Bułgaria, Chorwacja, Sycylia, Chiny - samochodem z namiotem byle zobaczyć więcej, i zajrzeć tam, gdzie mało kto zajrzał przede mną. Razem z Arsoba Travel zorganizowałem dwie udane wyprawy na zaćmienia Słońca. Po czym ruszyłem dalej w świat - Australia i Nowa Zelandia, i wielki powrót do USA, na zachód których od lat jeżdżę robić zdjęcia - i zapraszam do dołączenia do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Hit Counter provided by orange county plumbing