[:pl]Całkowite zaćmienie Słońca Islandia 2026[:en]Solar Eclipse in Iceland – 2026 Expedition[:ua]Сонячне затемнення в Ісландії – експедиція 2026 року[:de]Sonnenfinsternis in Island – Expedition 2026[:it]Eclissi solare in Islanda – Spedizione 2026[:es]Eclipse solar en Islandia – Expedición 2026[:fr]Éclipse solaire en Islande – Expédition 2026[:]

[:pl]W sierpniu 2026 zachodni skraj Islandii stanie się sceną dla kolejnego zaćmienia Słońca. Aktualnie to jedynie zajawka, ale wkrótce opublikujemy więcej informacji.

Zaćmienie nastąpi za:

Hurry Up!
  • Termin: sierpień 2026 (jeżeli będziemy podróżować promem -> 28 lipiec – 27 sierpnia 2026)
  • Połączenie: Wizzair Katowice – Keflavik
  • Noclegi: campingi
  • Trasa: 4050km
  • Koszt na osobę: około 4 000 zł + bilet lotniczy lub bilet na prom

Ze względu na manewry NATO z Katowic wylatujemy z dwugodzinnym opóźnieniem. Tak przy okazji okazuje się, że wbrew informacjom uzyskanym na infolinii Wizzair w Katowicach (może na innych lotniskach jest to inaczej zorganizowane) niezależnie od tego o ile opóźniony jest lot pasażer ma się stawić na lotnisku zgodnie z oryginalnym harmonogramem, a potem sobie czekać i czekać. Więc o mało co byśmy wogóle nie polecieli. Cóż – tanie linie lotnicze, więc się człowieku nie awanturuj. W każdym razie udaje się nam dotrzeć do Keflaviku i odebrać samochód. Ponieważ jest wciąż jasno – to białe islandzkie noce, na camping w Grindavik jedziemy jeszcze przez półwysep Reykyanes docierając do mostu między płytami kontynentalnym Brú Milli Heimsálfa, elektrowni geotermalnych Reykjanesvirkjun i fumaroli Gunnuhver oraz na klify Valahnúkamöl.

 

Rano mijamy kryjącą się we mgle dolinę Meradalur, gdzie w trakcie poprzednich dwóch wyjazdów wybuchał wulkan Fagradalsfjall. Kierujemy się do kreteru Kerid a z niego do Parku Narodowego Þingvellir na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn gdzie pomiędzy płytami kontynentalnymi spada z klifu wodospadu Oxarfoss. Stąd kierujemy się do wodospadów Hraunafossar i Barnafoss, i na doskonałe hot dogi z Staldrið Food Truck, które można zjeść obok w szklarni ogrzewanej wodami geotermalnymi z Deildartunguhver. Gdzieś w okolicach zachodu Słońca – choć zdania na temat tego czy faktycznie zaszło są podzielone (byliśmy dość wysoko w górach, a tam gdzie powinno zajść akurat była góra, natomiast przed nią i za nią poruszało się jakoś zbyt równolegle do horyzontu) – przjeżdżamy w poprzek półwysep Snæfells na nocleg w Grundarfjörður.

Objazd półwyspu Snæfellsnes zaczynamy od ikonicznego wodospadu Kirkjufellsfoss. Następne w kolejności są wodospady Bæjarfoss i wymagający nieco dłuższego spaceru Svöðufoss opadający wśród bazaltowej kolumnady. Wokół kościółka Ingjaldshólskirkja rozpościerają się fioletowe pola łubinów. Zatrzymujemy się przy kraterze wulkanicznym Saxholl oraz niesamowitych wulkanicznych twierdzach Londragar. Następnie przesmykiem pomiedzy dziwacznymi gdzbietami lawy schodzimy na czarną plażę Djúpalónssandu. Chwilę zajmuje nam odnalezienie łuków skalnych Gattlekur. Wreszcie docieramy przez pola lawy do zagubionego u stóp wulkanów gorącego źródła Sturungalaug. Camping w Sælureiturinn Árblik wita nas porywistym wiatrem. 

Na kolejny nocleg zostajemy w Sælureiturinn Árblik zaglądając jedynie do okolicznych sklepików z islandzkimi wełnianymi swetrami i lokalnymi produktami – na farmę Rjómabúið Erpsstaðir i do Búðardalur. Rankiem nazajutrz chętni mają okazję przejechać się na islandzkich konikach na farmie Dalahestar po czym ruszamy na północ do fiordów zachodnich Westfjords. Po drodze część ekipy zostaje moczyć się w gorących źródłach Hellulaug, a część jedzie dalej do wraku statku Garðar BA 64 wyrzuconego na krańcu fjordu Patreksfjördur. Wracając do Hellulaug zatrzymujemy się pod wodospadem bez nazwy, chyba że przyjąć iż nazywa sie… wodospad (Fossa) oraz niezwykłą deltę (?), równinę pływową rzeki Hagavaðall, w której piaskach odbija się niebo. Wreszcie przez wyżyny Wesfjords docieramy do Dynjandi, którego kaskada góruje wodospadami Háifoss, Úðafoss, Göngufoss, Hundafoss i Bæjarfoss. Nocleg na campingu Bolungarvik.

Ruszamy wzdłuż półocno zachodnich fjordów do Drangsnes zatrzymując się po drosze w zabytkowej kafejce Littlebaer oraz chacie czarownika (Kotbýli kuklarans)  – zrekonstruowanych zabudowań ilustrujacych życie na Islandii w XVII wieku w czasach polowań na czarownice. Tuż obok znajduje się miejsce islandzkiego dziedzictwa archeologicznego, piękny basen geotermalny Gvendarlaug pobłogosławiony przez Gudmundura Dobrego w XIII wieku (1161-1237). Przerwa na odpoczynek w gorących basenach Dransgness (Pottarnir á Drangsnesi). Stąd niby na camping juz blisko, ale trzeba objechać kolejne  Nocleg na campingu Skagaströnd.

Analizując prognozy pogody odpuszczamu F35 i ruszamy na wschód w stronę Akureyri po drodze zatrzymując się przy uroczym kościele z torfu – Víðimýrarkirkja, zbudfowanym w 1834 na miejscu wcześniejszych – których historia siega XII w. Docieramy do wodospadu Reykjafoss a następnie do skansenu Glaumbær Farm & Museum. Potem droga wiedzie przez alpejskie krajobrazy aż do skrętu w 842, która przechodzi w F27 prowadząc do wodospadów Hrafnabjargafoss i Aldeyarfoss. Wracamy na północ by podziwiać Godafoss, a następnie kierujemy się w stronę wypełniającego wulkaniczną kalderę jeziora Myvatn, na którego południowym krańcu znajduje się fascynujący półwysep Skútustaðagígar z pseudokraterami. Nocleg na campingu Hlíð ferðaþjónusta.

Rankiem wyruszamy w poszukiwaniu niezwykłego krajobrazu pola gejzerów lawowych i łuków skalnych Lavator Dimmuborgir. Nawigacja jednak najpierw prowadzi nas pod krater Hvefjall. Ostatecznie udaje się trafić we właściwe miejsce, niezwykłe islandzkie arches… stąd kierujemy się do lawowego tunelu Grjotagja, a następnie na dymiące pole Hverir i do niezwykłego krateru Viti. Stąd jeszcze tylko najpotężniejsze wodospady Europy – Detifoss, Selfoss oraz – w sumie nietypowy dla Islandii – krajobraz kanionu Asbyrgi. Nocleg na najwyżej położonej farmie na Islandii – na campingu Möðrudalur.

Po śniadaniu w klimacie wikingów na  campingu Möðrudalur wyruszamy na południe. Pogoda taka sobie, jednak pokonanie dróg  górskich – “efek” czyli F908, F910 by dotrzeć do krateju Aksja samo w sobie jest przygodą. Po drodze przebijamy się przez pola lawy, strumienie i lokalne burze piaskowe. Wyciągamy z rowu japończyków. Niestety pogoda nie dopisuje i z parkingu, z którego wędruje się do Aksji wychodzimy w mgłę otulającą rudo-czarno-biały krajobraz. Do krateru nawet nie ma co iść. Więc ruszamy dalej odludnymi drogami w poszukiwaniu gorącego wodspadu Laugavallalaug. Wieczorem jedziemy wzdłuż jeziora Lagarfljót do wchodnich fjordów Islandii na camping w Seydisfjordur.

Z Seydisfjordur jedziemy na północ i przez przełęcz u stóp Stórurð docieramy do Borgarfjarðurhofnvegur gdzie obok przystani rybackiej osiedliła się kolonia maskonurów. Po godznie czy dwóch spędzonych w towarzystwie Hansów z Pingwinów z Madagaskaru wracamy tą samą drogą by następnie skręcić w dolinę Mjóifjörður mając nadzieję, że kłębiąca się przed nami mgła ustąpi ukazując widok na przepiękny wodospad Klifbrekku. Niestety na uskoku, który otwiera dolinę mgła się jedynie zagęszcza więc odpuszczamy. Na szczęście nawet bez wisieniki na torcie dolina Mjóifjörður darzy nas dziesiątkami wodospadów. Nocleg na campingu Stöðvarfjörður. Kolejny dzień to Islandia otulona mgłą tak gęstą, że trzeba jeszcze odpuścić półwysep Stokksnes z widokami na Vesturnhorn (znanymi częściej jako Vestrahorn). Po południu do mgły dołącza ulewa i wichura, oraz ostrzeżenie islandzkiej służby meteorologicznej o wietrze mogącym wywracać samochody. Idealna pogoda na campingi, które – dziwnie – świecą pustkami. Tak trafiamy do hotelu Smyrlabjörg

Ranek wita nas deszczem, ale gdy dojeżdżamy do laguny lodowej Jokulsarlon niebo się przeciera, słońce skrzy się na lodowych górach i okruchach rozrzuconych po Eystri-Fellsfjara – diamentowej plaży. W Kirkjubæjarklaustur odbijamy z jedynki, żeby rzucić okiem na kaskadę Stjórnarfoss. Zatrzymujemy się na polach lawy w Katla Geopark, a następnie odbijamy w 209, która przechodzi w 208 i wreszcie w F208. Największym problemem nie są strumienie, które trzeba pokonać, ani nawet niewielkie rzeki – ale fragment, gdzie coś w stylu drogowego pługa przeorało drogę wyciągając na wierzch spore kamienie. Krajobraz, który nas otacza jest niesamowity. Czarne popioły, barwne ryolity i jaskrawa, jakby radioaktywna zieleń. Tuż przed Landmannalaugar pojawia się problem. Między nami a campingiem płyną dwie spore rzeczki i wszystkie auta zatrzymały się przed nimi – przy namiotach nie widać ani jednego auta o podobnym do naszego “zanurzeniu”. Ranger też nie jest pomocny – cóż, pozostaje zdjąć buty i spodnie i sprawdzić głębokość sobą. Woda sięga niewiele ponad kolana w najgłębszym miejscu, a że wlot powietrza jest jakieś 30cm wyżej wjeżdżamy – i co ważne – również wyjeżdżamy po drugiej stronie. Noc jest zimna, wilgotna, z kamieniami wrzynającymi się w plecy, ale co tam, jesteśmy w Górach Tęczowych.

Większość kolejnego dnia wędrujemy polami lawy Laugahraun podziwiając okolicę wielobarwnych gór stworzonych przez wulkan Torfajökull. Landmannalaugar to niezwykłe miejsce, zarówno pod względem geologicznym, jak i estetycznym. Dramatyczny region znajduje się obok kruczoczarnego pola lawy Laugahraun, rozległego obszaru wyschniętej magmy, która powstała podczas erupcji w 1477 roku. Wulkan Torfajökull znajduje się we wschodniej strefie wulkanicznej, gdzie lawa przenika przez wcześniej nienauruszoną skorupę. System składa się z centralnego wulkanu i roju szczelin w kierunku NE-SW i ma około 40 km długości i 30 km szerokości. Odradzająca się kaldera o wymiarach 18×12 km leży w centralnym wulkanie. Znajduje się tutaj największy obszar geotermalny Islandii o powierzchni około 150 km2. Skały ryolitowe dominują w centralnym wulkanie, a bazalty w roju szczelin. Podczas holocenu erupcje wulkaniczne zostały wywołane przez intruzje magmy z sąsiednich systemów wulkanicznych, m in. Hekli. W ciągu ostatnich 9000 lat miało miejsce co najmniej 12 erupcji. Erupcje szczelin rozprzestrzeniające się na południowy zachód od systemu wulkanicznego Bárðarbunga wielokrotnie wnikały do komory magmy poniżej kaldery Torfajökull, powodując erupcje hybrydowych law ryolitowo-tholeiitowych i tefry.  Sam Landmannalaugar składa się z smaganych wiatrem gór ryolitu – skały, która tworzy pełne spektrum olśniewających kolorów. Odcienie czerwieni, różu, zieleni, błękitu i złotej żółci tworzą bajkowe otoczenie. Po południu opuszczamy tęczową dolinę kierując sie F208 na północny zachód by ostatecznie dotrzeć na camping Gaddstadaflatir w Hella. Wieczorem jeszcze krótki wypad do Vik. Po drodze zatrzymujemy się przy wodospadach Skógafoss i Kvernufoss, a w drodze powrotnej na czarnej plaży Reynisfjara.

Rankiem kierujemy się do wodospadów Seljalandsfoss i sąsiadującego z nim Gljufrabui, jednak zaparkowane u ich stóp autokary i kolejka turystów, chcących wejść za kurtynę wody skutecznie nas odstrasza.  Zatem ruszamy dalej z zamiarem dotarcia do największego kanionu Islandii – Stakkholtsgjá. Kilka przepraw przez strumienie nie są problemem, jednak próba dotarcia pod Stigafoss kończy się urwanym tłumikiem. Przy okazji naprawy okazuje się, że podwozie naszej RAVki faktycznie odpowiada temu co autko ma na liczniku – wsporniki są przerdzewiałe i rozpadają się przy dotknięciu. Dobrze, że nie wiedziałem wcześniej. Odpuszczamy kanion ale w drodze powrotnej zagłębiamy się wgłąb niezwykłego kanionu szczelinowego Nauthúsagil aż do wodospoadu Nauthúsafoss.

Zanim dotrzemy na lotnisko w Keflavik kierujemy się do kolejnego, bajkowego wodospadu – Gullfoss. Tuż obok w obszarze geotermalnym Geysir w niebo strzela gejzer Strokkur. Jeszcze tylko wodospad o najbardziej niebieskiej wodzie Brúarfoss i  trzeba wracać…

Uwaga! Ekspedycje, do udziału w których zapraszam, nie są imprezą turystyczną w rozumieniu ustawy o turystyce, a zaproszeniem na wspólnę fotograficznę przygodę z Tomaszem Czarneckim, fotografikiem, globtroterem i człowiekiem, który od ponad 30 lat eksploruje świat i ściga zaćmienia Słońca.[:en]In August 2026, the western edge of Iceland will become the stage for another solar eclipse. Currently, this is just a teaser, but we will publish more information soon.

The eclipse will take place in:

Hurry Up!
  • Date: August 2026 (if going by ferry from Hirtshals 28 july- 27 august 2026)
  • Connection: Wizzair Katowice – Keflavik
  • Accommodation: campsites
  • Route: 4050km
  • Cost per person: about 1,000€ + plane ticket or ferry ticket


Due to NATO manoeuvres, we leave Katowice with a two-hour delay. By the way, it turns out that contrary to what the Wizzair hotline in Katowice says (perhaps it is organized differently at other airports), the passenger should appear at the airport regardless of the delay of the flight Original schedule, and then wait and wait. So we would hardly fly at all. Well, budget airlines, so don’t be picky. Anyway, we manage to reach Keflavik and pick up the car. Since it’s still light – it’s white Icelandic nights – we drive to the campsite in Grindavik through the Reykyanes Peninsula and reach the bridge between the continental plates Brú Milli Heimsálfa, geothermal power plants Reykjanesvirkjun</ strong> and Gunnuhver fumaroles and the Valahnúkamöl cliffs.

In the morning we pass the foggy Meradalur valley where the Fagradalsfjall volcano erupted on the two previous trips. We drive to Kerid Cretan and from there to Þingvellir National Park on the north shore of Iceland’s largest lake Þingvallavatn, where a waterfall falls between continental plates Oxarfoss. From here we make our way to Hraunafossar and Barnafoss waterfalls and the excellent hot dogs from the Staldrið Food Truck, which you will find just next door can enjoy a greenhouse heated with geothermal water from Deildartunguhver. Sometime around sunset – although opinions are divided as to whether it actually happened (we were quite high in the mountains, and there was a mountain where it should have happened while in front of and behind it was somehow moving too parallel to the horizon ). ) – we drive across the Snæfells peninsula and stay overnight in Grundarfjörður.

The tour of the Snæfellsnes peninsula begins with the famous Kirkjufellsfoss waterfall. Next up are the Bæjarfoss waterfalls and the slightly longer Svöðufoss walk along the basalt colonnade. Fields of purple lupines spread out around the Ingjaldshólskirkja Church. We stop at the Saxholl volcanic crater and the impressive volcanic forts of Londragar. We then descend through a passage between bizarre lava ridges to the black beach of Djúpalónssandu. strong>. It’ll be a while before we find the Gattlekur rock arches. Finally we reach the hot spring of Sturungalaug, lost at the foot of the volcanoes. Camping in Sælureiturinn Árblik greets us with gusty winds.

For the next night we stay in Sælureiturinn Árblik, only visiting the local shops with Icelandic wool sweaters and local products – the Rjómabúið Erpsstaðir farm and Búðardalur. In the morning the next day, those willing have the opportunity to ride Icelandic horses at the Dalahestar farm, after which we head north to the Westfjords. Along the way, some of the crew stays in the Hellulaug hot springs, while others continue to the Garðar BA 64 shipwreck washed up at the end of the Patreksfjördur fjord. On our way back to Hellulaug, we stop at an unnamed waterfall, unless you assume it is called… a waterfall (Fossa) and an unusual delta (?), a tidal plain of the Hagavaðall river, in whose sands reflect the sky. Finally, through the highlands of the Wesfjords, we reach Dynjandi,which cascades over the waterfalls Háifoss, Úðafoss, Göngufoss, Hundafoss and Bæjarfoss. Overnight at Bolungarvik campsite.

We head along the north-western fjords to Drangsnes, stopping along the way at the historic Littlebaercafé and sorcerer’s hut (Kotbýli kuklarans)  – reconstructed buildings illustrating life in Iceland in the 17th century during witch hunts. Right next to it is an Icelandic archaeological heritage site, the beautiful Gvendarlaug geothermal pool blessed by Gudmundur the Good in the 13th century (1161-1237). Break for rest in the hot pools of Dransgness (Pottarnir á Drangsnesi). From here it’s close to the camping, but you have to go around the next  Overnight at Skagaströnd campsite.

Analyzing the weather forecasts, I let go of F35 and head east towards Akureyri, on the way stopping at the charming peat church – Víðimýrarkirkja, built in 1834 on the site of an earlier one – the history of which dates back to the 12th century We reach Reykjafoss waterfall and then Glaumbær Farm & Museum. The road then continues through alpine landscapes until turning 842, which becomes F27 leading to the Hrafnabjargafoss and Aldeyarfoss waterfalls. We return north to admire Godafoss, and then we head towards the Myvatn lake filling the volcanic caldera, at the southern end of which there is the fascinating Skútustaðagígar peninsula with pseudocraters. Overnight at camping Hlíð ferðaþjónusta.

In the morning we set off in search of the extraordinary landscape of lava geysers and rock arches Lavator Dimmuborgir. The navigation, however, first takes us to the Hvefjall crater. In the end, we hit the right place, unusual Icelandic arches… from here we head to the Grjotagja lava tunnel, then to the smoking field Hverir and to the unusual Viti crater . From here, there are only the most powerful waterfalls in Europe – Detifoss, Selfoss and – quite unusual for Iceland – the landscape of the Asbyrgi canyon. Overnight on the highest farm in Iceland – Möðrudalur campsite.

After breakfast in a Viking-themed atmosphere on  Möðrudalur campsite we head south. The weather is so-so, but overcoming the roads  mountain – “efek” or F908, F910to reach crate Axia is an adventure in itself. On the way we cut through lava fields, streams and local sandstorms. We’re pulling the Japanese out of the ditch. Unfortunately, the weather is not good and we leave the parking lot from which we walk to Akssia into the fog shrouding the red-black-and-white landscape. There is no need to go to the crater. So we continue along the lonely roads in search of a hot Laugavallalaug waterfall. In the evening we drive along the lake Lagarfljót to the eastern fjords of Iceland for camping in Seydisfjordur.

From Seydisfjordur we go north and through the pass at the foot of Stórurð we reach Borgarfjarðurhofnvegur where a colony of puffins has settled next to the fishing harbour. After an hour or two spent in the company of the Hans from Madagascar Penguins, we return the same way to turn into the Mjóifjörður valley, hoping that the fog swirling in front of us will give way to the beautiful Klifbrekku waterfall. Unfortunately, on the fault that opens the valley, the fog only thickens, so we let it go. Fortunately, even without the icing on the cake, the Mjóifjörður valley gives us dozens of waterfalls. Overnight at Stöðvarfjörður camping. The next day is Iceland shrouded in fog so thick that you still have to let go of the Stokksnes peninsula with views of the Vesturnhorn (more commonly known as Vestrahorn). In the afternoon, the fog is joined by a downpour and gale, and a warning from the Icelandic Meteorological Service about winds that can overturn cars. Perfect weather for campsites, which – strangely – are empty. This is how we get to the Smyrlabjörg hotel

The morning greets us with rain, but as we reach the Jokulsarlon glacier lagoon, the sky clears, the sun sparkles on the icy mountains and crumbs scattered on Eystri-Fellsfjara – the diamond beach. In Kirkjubæjarklaustur we turn from number one to take a look at the Stjórnarfoss cascade. We stop at the lava fields at Katla Geopark,then turn off at 209, which becomes 208 and finally F208. The biggest problem is not streams that need to be crossed, or even small rivers – but a fragment where something like a road plow plowed the road, pulling large stones on top. The landscape that surrounds us is amazing. Black ashes, colorful rhyolites and bright, radioactive green. Just before Landmannalaugar there is a problem. There are two large rivers flowing between us and the campsite and all cars stopped in front of them – there is not a single car with a similar “draft” near the tents. Ranger is also not helpful – well, it remains to take off your boots and pants and check the depth yourself. The water reaches just above the knees in the deepest place, and since the air inlet is about 30 cm higher, we enter – and what is important – we also leave on the other side. The night is cold, damp, with rocks digging into the back, but whatever, we’re in the Rainbow Mountains.

Most of the next day we hike the Laugahraun lava fields admiring the area of multicolored mountains created by the Torfajökull volcano. Landmannalaugar is an extraordinary place, both geologically and aesthetically. The dramatic region sits next to the jet-black Laugahraun lava field, a vast expanse of dried magma that was formed in an eruption in 1477. Torfajökull Volcano is located in the eastern volcanic zone, where lava seeps through previously intact crust. The system consists of a central volcano and a swarm of NE-SW rifts and is approximately 40 km long and 30 km wide. An 18×12 km regrowing caldera lies within the central volcano. Iceland’s largest geothermal area is located here, with an area of approximately 150 km2. Rhyolite rocks dominate the central volcano, and basalts dominate the fissure swarm. During the Holocene, volcanic eruptions were triggered by magma intrusions from neighboring volcanic systems, including Hekla. There have been at least 12 eruptions in the last 9,000 years. Fissure eruptions spreading southwest from the Bárðarbunga volcanic system repeatedly penetrated the magma chamber below the Torfajökull caldera, causing eruptions of hybrid rhyolite-tholeitic and tephra lavas.  Landmannalaugar itself consists of windswept mountains of rhyolite – a rock that creates a full spectrum of dazzling colors. Shades of red, pink, green, blue and golden yellow create a fairy-tale setting. In the afternoon we leave the rainbow valley heading north-west on the F208 to finally reach Gaddstadaflatir camping in Hella. In the evening, a short trip to Vik. On the way we stop at Skógafoss and Kvernufoss waterfalls, and on the way back at Reynisfjara black beach.

In the morning we head for the Seljalandsfoss waterfalls and the neighboring Gljufrabui, but the coaches parked at their feet and the queue of tourists who want to go behind the curtain of water effectively scare us away.  So we move on with the intention of reaching Iceland’s largest canyon – Stakkholtsgjá. A few stream crossings are no problem, but trying to get under Stigafoss results in a broken muffler. During the repair, it turns out that the chassis of our RAV actually corresponds to what the car has on the odometer – the brackets are rusted and fall apart when touched. Good thing I didn’t know before. We leave the canyon but on the way back we go deeper into the amazing Nauthúsagil slot canyon to the Nauthúsafoss waterfall.

Before we reach the airport in Keflavik, we head to another fabulous waterfall – Gullfoss. Nearby, in the Geysir geothermal area, the Strokkur geyser shoots into the sky. Only the waterfall with the bluest water Brúarfoss and  need to go back…

[/su_column] [/su_row]

Attention! The expeditions I invite you to participate in are not a tourist event within the meaning of the Act on Tourism, but an invitation to a joint photographic adventure with Tomasz Czarnecki, a photographer, globetrotter and man who has been exploring the world and chasing solar eclipses for over 30 years.[:ua]У серпні 2026 року західний край Ісландії стане ареною для чергового сонячного затемнення. Наразі це лише тизер, але незабаром ми опублікуємо більше інформації.

Затемнення відбудеться в:

Hurry Up!
  • Дата: серпень 2026 р (якщо їхати поромом з Хіртсхальса 28 липня – 27 серпня 2026 р.)
  • Сполучення: Wizzair Катовіце – Кефлавік
  • Проживання: кемпінги
  • Маршрут: 4050 км
  • Вартість з особи: близько 1000€ + квиток на літак або пором

Через маневри НАТО ми виїжджаємо з Катовіце із двогодинним запізненням. До речі, виявляється, що всупереч інформації, отриманій з гарячої лінії Wizzair у Катовіце (можливо, в інших аеропортах це організовано по-іншому), незалежно від того, на скільки затримується рейс, пасажир має з’явитися в аеропорт згідно з оригінальний розклад, а потім чекати і чекати. Тож ми б майже не літали взагалі. Що ж, бюджетні авіакомпанії, тож не будь метушливим. Так чи інакше, нам вдається доїхати до Кефлавіка та забрати машину. Оскільки ще світло – це білі ісландські ночі, ми їдемо до кемпінгу в Гріндавіку через півострів Рейк’янес, досягаючи мосту між континентальними плитами Brú Milli Heimsálfa, геотермальні електростанції Reykjanesvirkjun і фумароли Gunnuhverі скелі Valahnúkamöl.

Вранці ми проходимо повз долину Meradalur, приховану в тумані, де під час попередніх двох подорожей вивергався вулкан Fagradalsfjall. Ми прямуємо до кретера Керід, а звідти до національного парку Тінгвеллір на північному березі найбільшого в Ісландії озера Інгваллаватнде водоспад спадає між континентальними плитами < strong> Оксарфосс. Звідси ми прямуємо до водоспадів Граунафоссар і Барнафосс, а також чудових хот-догів із Food Truck Staldrið, якими можна насолодитися в сусідньому будинку в теплиця, що опалюється геотермальною водою від Deildartunguhver. Десь біля заходу сонця – хоча думки про те, чи це було насправді, розділилися (ми були досить високо в горах, і там, де це мало статися, була гора, а перед нею і позаду вона рухалася якось надто паралельно горизонту) ) – їдемо через півострів Снайфеллс на ночівлю в Грундарфьордур.

Екскурсія півостровом Снайфедльснес починається зі знаменитого водоспаду Kirkjufellsfoss. Наступні на черзі водоспади Bæjarfoss і трохи довша прогулянка Svöðufoss базальтовою колонадою. Навколо церкви Ingjaldshólskirkja розкинулися фіолетові поля люпину. Ми зупиняємося біля вулканічного кратера Саксхолл і дивовижних вулканічних фортець Лондрагар. Потім ми спускаємося через прохід між химерними лавовими хребтами до чорного пляжу Джупалонсанду сильний>. Нам знадобиться деякий час, щоб знайти скельні арки Gattlekur. Нарешті ми досягаємо гарячого джерела Стурунгалауг, загубленого біля підніжжя вулканів. Кемпінг у Sælureiturinn Árblik зустрічає нас поривчастим вітром. 

На наступну ніч ми зупиняємося в Sælureiturinn Árblik, лише відвідавши місцеві магазини з ісландськими вовняними светрами та місцевими продуктами – ферму Rjómabúið Erpsstaðir і Búðardalur. Вранці наступного дня охочі мають можливість покататися на ісландських конях на фермі Dalahestar, після чого вирушаємо на північ до Вестфіордів. По дорозі частина екіпажу залишається в гарячих джерелах Hellulaug, а інші продовжують рух до затонулого корабля Garðar BA 64, викинутого наприкінці фіорду Patreksfjördur. Повертаючись до Геллулауга, ми зупиняємося біля безіменного водоспаду, якщо ви не припускаєте, що він називається… водоспадом (Fossa) і незвичайною дельтою (?), приливною рівниною >Hagavaðallрічка, в піску якої відбивається небо. Нарешті, через високогір’я Весфйордів ми досягаємо Dynjandi,який каскадом спадає над водоспадами Háifoss, Úðafoss, Göngufoss, Hundafoss і Bæjarfoss. Ночівля в кемпінгу Bolungarvik.

Ми прямуємо вздовж північно-західних фіордів до Дрангснеса, зупиняючись по дорозі в історичному кафе Littlebaerта хатинці чаклуна (Kotbýli kuklarans)  – реконструйовані будівлі, що ілюструють життя Ісландії в 17 столітті під час полювання на відьом. Поряд з ним знаходиться місце археологічної спадщини Ісландії, прекрасний геотермальний басейн Gvendarlaug, благословенний Гудмундуром Добрим у 13 столітті (1161-1237). Перерва на відпочинок у гарячих басейнах Дрансгнесса (Pottarnir á Drangsnesi). Звідси недалеко від кемпінгу, але вам потрібно обійти наступний  Ночівля в кемпінгу Skagaströnd.

Аналізуючи прогнози погоди, я відпускаю F35 і прямую на схід у напрямку Акурейрі, дорогою зупиняючись біля чарівної торф’яної церкви Víðimýrarkirkja, побудованої в 1834 році на місці більш ранній, історія якого сягає 12 століття. Ми досягаємо водоспаду Reykjafoss, а потім Glaumbær Farm & Музейа. Потім дорога продовжується через альпійські ландшафти до повороту 842, який стає F27, що веде до водоспадів Графнаб’яргафосс і Альдейарфосс. Ми повертаємося на північ, щоб помилуватися Годафоссом, а потім прямуємо до озера Міватн, що заповнює вулканічну кальдеру, на південному кінці якої знаходиться захоплюючий Скутустадагігар сильний> півострів з псевдократерами. Ночівля в кемпінгу Hlíð ferðaþjónusta.

Вранці ми вирушаємо на пошуки незвичайного ландшафту лавових гейзерів і скельних арок Lavator Dimmuborgir. Однак навігація спочатку приведе нас до кратера Hvefjall. Зрештою, ми потрапили в потрібне місце, незвичайні ісландські арки… звідси ми прямуємо до лавового тунелю Grjotagja, потім до поля димлення Hverir і до незвичайного Кратер Віті. Звідси лише найпотужніші водоспади Європи – Детифосс, Сельфосс і – досить незвичний для Ісландії – ландшафт каньйону Асбіргі. . Ночівля на найвищій фермі Ісландії – кемпінгу Möðrudalur.

Після сніданку в атмосфері вікінгів на  Кемпінг Möðrudalur ми прямуємо на південь. Погода так собі, але долати дороги  гора – “efek” або F908, F910досягти ящика Axia – сама по собі пригода. По дорозі ми прорізаємо лавові поля, струмки та локальні піщані бурі. Витягуємо японців з рову. На жаль, погода не краща, і ми виходимо зі стоянки, з якої прямуємо до Аксії, в туман, що оповив червоно-чорно-білий пейзаж. Немає необхідності йти до кратера. Тож ми продовжуємо самотніми дорогами в пошуках гарячого водоспаду Laugavallalaug. Увечері ми їдемо вздовж озера Lagarfljót до східних фіордів Ісландії для кемпінгу в Seydisfjordur

З Сейдісфьордюру ми йдемо на північ і через перевал біля підніжжя Стурурд досягаємо Borgarfjarðurhofnvegur, де колонія тупиків оселилася поруч із рибальською гаванню. Після години чи двох, проведених у компанії пінгвінів Ганса з Мадагаскару, ми повертаємося тією ж дорогою, щоб повернути в долину Mjóifjörður, сподіваючись, що туман, який клубочиться перед нами, поступиться місцем прекрасному Klifbrekku водоспад. На жаль, на розломі, що відкриває долину, туман тільки згущується, тому ми його відпустили. На щастя, навіть без вишеньки на торті, долина Mjóifjörður дає нам десятки водоспадів. Ночівля в кемпінгу Stöðvarfjörður. Наступного дня Ісландія оповита настільки густим туманом, що вам все одно доведеться відпустити півострів Стоккснес з видом на Вестурнхорн (більш відомий як Вестрахорн). У другій половині дня до туману додається злива та шквальний вітер, а також попередження ісландської метеорологічної служби про вітер, який може перевертати автомобілі. Ідеальна погода для кемпінгів, які, як не дивно, порожні. Ось так ми потрапляємо в готель Smyrlabjörg

Ранок зустрічає нас дощем, але коли ми досягаємо льодовикової лагуни Йокулсарлон, небо проясняється, сонце виблискує на крижаних горах і крихтах, розсипаних на Ейстрі-Фельсф’яра – діамантовому пляжі. У Kirkjubæjarklaustur ми повертаємо з першого місця, щоб поглянути на каскад Stjórnarfoss. Ми зупиняємося біля лавових полів у геопарку Катла, потім повертаємо на 209, який стає 208 і, нарешті, F208. Найбільша проблема – це не струмки, які треба переходити, чи навіть маленькі річки – а фрагмент, де щось на кшталт плуга орало дорогу, натягуючи зверху велике каміння. Пейзаж, який нас оточує, дивовижний. Чорний попіл, різнокольорові ріоліти та яскрава радіоактивна зелень. Перед Landmannalaugar є проблема. Між нами та кемпінгом течуть дві великі річки і всі машини зупиняються перед ними – жодної машини з подібною “тягою” біля наметів немає. Рейнджер теж не допомагає – ну, залишається зняти чоботи і штани і самому перевірити глибину. У найглибшому місці вода сягає трохи вище колін, а так як повітрозабір знаходиться десь на 30 см вище, ми входимо – і що важливо – теж виходимо з іншого боку. Ніч холодна, волога, скелі врізаються в спину, але все одно ми в Веселкових горах.

Більшу частину наступного дня ми мандруємо лавовими полями Лаугахраун, милуючись місцевістю різнокольорових гір, створених вулканом Торфайокудль. Ландманналаугар — це надзвичайне місце як з геологічної, так і з естетичної точки зору. Цей дивовижний регіон розташований поруч із чорним, як смуга, лавовим полем Лаугахраун, величезним простором висохлої магми, яка утворилася під час виверження 1477 року. Вулкан Торфайокутль розташований у східній вулканічній зоні, де лава просочується крізь раніше неушкоджену кору. Система складається з центрального вулкана та рою північно-західних рифтів і має приблизно 40 км у довжину та 30 км у ширину. У центральному вулкані розташована кальдера розміром 18×12 км, що відростає. Тут розташована найбільша геотермальна зона Ісландії, площа якої становить приблизно 150 км2. Ріолітові породи домінують у центральному вулкані, а базальти — у тріщинному рої. Під час голоцену виверження вулканів були спровоковані вторгненнями магми з сусідніх вулканічних систем, включаючи Геклу. За останні 9000 років було щонайменше 12 вивержень. Тріщинні виверження, що поширюються на південний захід від вулканічної системи Бардарбунга, неодноразово проникали в магматичну камеру під кальдерою Торфайокудль, викликаючи виверження гібридних ріоліт-толеїтових і тефрових лав.  Сам Ландманналаугар складається з продуваних вітром гір ріоліту – породи, яка створює повний спектр сліпучих кольорів. Відтінки червоного, рожевого, зеленого, синього і золотисто-жовтого створюють казкову обстановку. У другій половині дня ми залишаємо долину веселки, прямуючи на північний захід по F208, щоб нарешті дістатися до кемпінгу Gaddstadaflatir у Hella. Ввечері коротка поїздка доВіка. По дорозі зупиняємося біля водоспадів Скогафосс і Квернуфосс, а на зворотному шляху біля чорного пляжу Рейнісф’яра.

Вранці ми прямуємо до водоспадів Seljalandsfoss і сусіднього Gljufrabui, але автобуси припарковані біля їхніх ніг і черги туристів, які хочуть ефективно пройти за завісу води відлякати нас.  Отже, ми рухаємося далі з наміром досягти найбільшого каньйону Ісландії – Stakkholtsgjá. Кілька перетинів річки не є проблемою, але спроба пройти під Стігафосс призводить до того, що глушник зламаний. Під час ремонту з’ясовується, що ходова частина нашого РАВу дійсно відповідає тому, що в автомобіля на одометрі – кронштейни проіржавіли і від дотику розвалюються. Добре, що я раніше не знав. Ми залишаємо каньйон, але на зворотному шляху заглиблюємося в дивовижний каньйон Nauthúsagil до водоспаду Nauthúsafoss.

Не доїжджаючи до аеропорту Кефлавіка, ми прямуємо до ще одного казкового водоспаду – Гульфосс. Неподалік, у геотермальному районі Гейзір, гейзер Strokkur злітає в небо. Лише водоспад із найблакитнішою водою Brúarfoss та  потрібно повернутися…

Увага! Експедиції, до яких я вас запрошую, не є туристичною подією в розумінні Закону про туризм, а запрошенням до спільної фотопригоди з Томашем Чарнецьким, фотографом, мандрівником і людиною, яка досліджує світ і переслідує сонячні затемнення. понад 30 років.[:de]Im August 2026 wird die westliche Spitze Islands Schauplatz einer weiteren Sonnenfinsternis. Dies ist derzeit nur ein Vorgeschmack, wir werden aber bald weitere Informationen veröffentlichen.

Die Finsternis findet statt in:

Hurry Up!
  • Datum: August 2026 (bei einer Fahrt mit der Fähre von Hirtshals vom 28. Juli bis 27. August 2026)
  • Verbindung: Wizzair Katowice – Keflavik
  • Unterkunft: Campingplätze
  • Strecke: 4050 km
  • Kosten pro Person: ca. 1.000 € + Flug- oder Fährticket


Aufgrund von NATO-Manövern verlassen wir Kattowitz mit einer zweistündigen Verspätung. Es stellt sich übrigens heraus, dass der Passagier entgegen den Angaben der Wizzair-Hotline in Kattowitz (vielleicht ist sie an anderen Flughäfen anders organisiert) unabhängig von der Verspätung des Fluges am Flughafen erscheinen soll Ursprünglicher Zeitplan, und dann warten und warten. Wir würden also fast gar nicht fliegen. Nun ja, Billigflieger, seien Sie also nicht wählerisch. Wir schaffen es jedenfalls, Keflavik zu erreichen und das Auto abzuholen. Da es noch hell ist – es sind weiße isländische Nächte – fahren wir zum Campingplatz in Grindavik durch die Reykyanes-Halbinsel und erreichen die Brücke zwischen den Kontinentalplatten Brú Milli Heimsálfa, Geothermiekraftwerke Reykjanesvirkjun</ strong> und Fumarolen Gunnuhver und die Valahnúkamöl-Klippen.

Am Morgen passieren wir das im Nebel verborgene Meradalur-Tal, wo bei den beiden vorangegangenen Reisen der Vulkan Fagradalsfjall ausgebrochen ist. Wir fahren nach Kerid Kreter und von dort zum Þingvellir-Nationalpark am Nordufer von Islands größtem See Þingvallavatn, wo ein Wasserfall zwischen Kontinentalplatten fällt < stark>Oxarfoss. Von hier aus machen wir uns auf den Weg zu den Wasserfällen Hraunafossar und Barnafoss und den ausgezeichneten Hot Dogs vom Staldrið Food Truck, die Sie gleich nebenan genießen können ein Gewächshaus, das mit geothermischem Wasser aus Deildartunguhver beheizt wird. Irgendwann gegen Sonnenuntergang – obwohl die Meinungen darüber, ob es tatsächlich passiert ist, geteilt sind (wir waren ziemlich hoch in den Bergen, und da war ein Berg, wo es hätte passieren sollen, während er sich davor und dahinter irgendwie zu parallel zum Horizont bewegte). ) – wir fahren über die Halbinsel Snæfells und übernachten in Grundarfjörður.

Die Tour über die Halbinsel Snæfellsnes beginnt mit dem berühmten Wasserfall Kirkjufellsfoss. Als nächstes folgen die Bæjarfoss-Wasserfälle und der etwas längere Svöðufoss-Spaziergang entlang der Basaltkolonnade. Rund um die Ingjaldshólskirkja-Kirche breiten sich violette Lupinenfelder aus. Wir halten am Vulkankrater Saxholl und den beeindruckenden Vulkanfestungen von Londragar. Anschließend steigen wir durch eine Passage zwischen bizarren Lavakämmen zum schwarzen Strand von Djúpalónssandu ab. stark>. Es dauert eine Weile, bis wir die Felsbögen Gattlekur finden. Schließlich erreichen wir die heiße Quelle von Sturungalaug, verloren am Fuße der Vulkane. Camping in Sælureiturinn Árblik begrüßt uns mit böigen Winden.

Für die nächste Nacht bleiben wir in Sælureiturinn Árblik und besuchen nur die örtlichen Geschäfte mit isländischen Wollpullovern und lokalen Produkten – den Bauernhof Rjómabúið Erpsstaðir und Búðardalur. Morgens am nächsten Tag haben Interessierte die Möglichkeit, auf der Dalahestar-Farm auf Islandpferden zu reiten, danach geht es Richtung Norden zu den westlichen Fjorden der Westfjorde. Unterwegs übernachtet ein Teil der Besatzung in den heißen Quellen von Hellulaug, während andere weiter zum Schiffswrack Garðar BA 64 am Ende des Patreksfjördur-Fjords fahren. Auf unserem Weg zurück nach Hellulaug halten wir an einem namenlosen Wasserfall, es sei denn, Sie gehen davon aus, dass er so heißt … ein Wasserfall (Fossa) und ein ungewöhnliches Delta (?), eine Gezeitenebene des Hagavaðall, in dessen Sand sich der Himmel spiegelt. Schließlich erreichen wir durch das Hochland der Wesfjorde Dynjandi, das über die Wasserfälle Háifoss, Úðafoss, Göngufoss, Hundafoss und Bæjarfoss stürzt. Übernachtung auf dem Campingplatz Bolungarvik.

Wir fahren entlang der nordwestlichen Fjorde nach Drangsnes und halten unterwegs am historischen Café „Littlebaer“ und an der Zauberhütte (Kotbýli kuklarans). – rekonstruierte Gebäude, die das Leben in Island im 17. Jahrhundert während der Hexenverfolgungen veranschaulichen. Direkt daneben befindet sich ein isländisches archäologisches Kulturerbe, das wunderschöne geothermische Becken Gvendarlaug, das im 13. Jahrhundert (1161-1237) von Gudmundur dem Guten gesegnet wurde. Gönnen Sie sich eine Pause in den heißen Becken von Dransgness (Pottarnir á Drangsnesi). Von hier aus ist es in der Nähe des Campingplatzes, aber Sie müssen die nächste Straße umrunden. Übernachtung auf dem Campingplatz Skagaströnd.

Während ich die Wettervorhersagen analysiere, lasse ich F35 los und fahre nach Osten in Richtung Akureyri. Unterwegs halte ich an der bezaubernden Torfkirche Víðimýrarkirkja, die 1834 an der Stelle einer Kirche erbaut wurde früher – die Geschichte reicht bis ins 12. Jahrhundert zurück Wir erreichen den Reykjafoss-Wasserfall und dann Glaumbær Farm & Museum. Die Straße führt dann weiter durch alpine Landschaften bis zur Abzweigung 842, die zur F27 wird und zu den Wasserfällen Hrafnabjargafoss und Aldeyarfoss führt. Wir kehren nach Norden zurück, um Godafoss zu bewundern, und machen uns dann auf den Weg zum Myvatn-See, der die vulkanische Caldera füllt, an dessen südlichem Ende sich der faszinierende Skútustaðagígar befindet. starke Halbinsel mit Pseudokratern. Übernachtung auf dem Campingplatz Hlíð ferðaþjónusta.

Am Morgen machen wir uns auf die Suche nach der außergewöhnlichen Landschaft aus Lavageysiren und Felsbögen Lavator Dimmuborgir. Die Navigation führt uns jedoch zunächst zum Hvefjall-Krater. Am Ende haben wir den richtigen Ort erreicht, einen ungewöhnlichen isländischen Bogen … Von hier aus geht es zum Lavatunnel Grjotagja, dann zum rauchenden Feld Hverir und zum ungewöhnlicher Krater Viti. Von hier aus gibt es nur noch die mächtigsten Wasserfälle Europas – Detifoss, Selfoss und – ganz ungewöhnlich für Island – die Landschaft der Asbyrgi-Schlucht . Übernachtung auf dem höchstgelegenen Bauernhof Islands – dem Campingplatz Möðrudalur.

Nach dem Frühstück in einer Wikinger-Atmosphäre auf  Vom Campingplatz Möðrudalur fahren wir Richtung Süden. Das Wetter ist mittelmäßig, aber die Überwindung der Straßen  Berg – „efek“ oder F908, F910, um die Kiste Axia zu erreichen, ist ein Abenteuer für sich. Unterwegs durchqueren wir Lavafelder, Bäche und lokale Sandstürme. Wir ziehen die Japaner aus dem Graben. Leider ist das Wetter nicht gut und wir verlassen den Parkplatz, von dem aus wir nach Akssia laufen, in den Nebel, der die rot-schwarz-weiße Landschaft verhüllt. Es besteht keine Notwendigkeit, zum Krater zu gehen. Also fahren wir weiter entlang einsamer Straßen auf der Suche nach einem heißen Laugavallalaug-Wasserfall. Am Abend fahren wir entlang des Sees Lagarfljót zu den östlichen Fjorden Islands, um in Seydisfjördur zu campen.

Von Seydisfjördur gehen wir nach Norden und über den Pass am Fuße des Stórurð erreichen wir Borgarfjarðurhofnvegur, wo sich neben dem Fischereihafen eine Kolonie Papageientaucher niedergelassen hat. Nachdem wir ein oder zwei Stunden in Begleitung des Hans von Penguins of Madagascar verbracht haben, kehren wir auf demselben Weg zurück und biegen dann in das Mjóifjörður-Tal ein, in der Hoffnung, dass der Nebel, der vor uns wirbelt, dem wunderschönen Klifbrekku< weichen wird /strong> Wasserfall. Leider wird der Nebel auf der Verwerfung, die das Tal öffnet, nur noch dichter, also lassen wir es bleiben. Glücklicherweise bietet uns das Mjóifjörður-Tal auch ohne das Sahnehäubchen Dutzende Wasserfälle. Übernachtung auf dem Campingplatz Stöðvarfjörður. Am nächsten Tag ist Island in so dichten Nebel gehüllt, dass Sie die Halbinsel Stokksnes mit Blick auf das Vesturnhorn (besser bekannt als Vestrahorn) noch loslassen müssen. Am Nachmittag gesellen sich zu dem Nebel ein Regenguss und ein Sturm sowie eine Warnung des isländischen Wetterdienstes vor Winden, die Autos umkippen können. Perfektes Wetter für Campingplätze, die seltsamerweise leer sind. So gelangen wir zum Smyrlabjörg Hotel

Der Morgen begrüßt uns mit Regen, aber als wir die Gletscherlagune Jökulsárlón erreichen, klart der Himmel auf, die Sonne funkelt auf den eisigen Bergen und auf Eystri-Fellsfjara – dem Diamantenstrand sind Krümel verstreut. stark>. In Kirkjubæjarklaustur wenden wir uns von Nummer eins ab und werfen einen Blick auf die Stjórnarfoss-Kaskade. Wir halten an den Lavafeldern im Katla Geopark und biegen dann bei 209 ab, die zu 208 und schließlich zu F208 wird. Das größte Problem sind nicht Bäche, die überquert werden müssen, oder gar kleine Flüsse – sondern ein Fragment, bei dem so etwas wie ein Straßenpflug die Straße pflügte und dabei große Steine ​​nach oben zog. Die Landschaft, die uns umgibt, ist atemberaubend. Schwarze Asche, bunte Rhyolithe und leuchtendes, radioaktives Grün. Kurz vor Landmannalaugar gibt es ein Problem. Zwischen uns und dem Campingplatz fließen zwei große Flüsse und alle Autos hielten davor – in der Nähe der Zelte gibt es kein einziges Auto mit einem ähnlichen „Tiefgang“. Ranger ist auch nicht hilfreich – nun müssen Sie nur noch Stiefel und Hose ausziehen und die Tiefe selbst überprüfen. An der tiefsten Stelle reicht das Wasser bis knapp über die Knie, und da der Lufteinlass etwa 30 cm höher liegt, steigen wir ein – und was wichtig ist – wir gehen auch auf der anderen Seite wieder raus. Die Nacht ist kalt und feucht, im Hintergrund graben sich Steine ​​ein, aber was auch immer, wir sind in den Regenbogenbergen

Den größten Teil des nächsten Tages wandern wir durch die Lavafelder von Laugahraun und bewundern das Gebiet der bunten Berge, die vom Vulkan Torfajökull geschaffen wurden. Landmannalaugar ist sowohl geologisch als auch ästhetisch ein außergewöhnlicher Ort. Die dramatische Region liegt neben dem tiefschwarzen Laugahraun-Lavafeld, einer riesigen Fläche getrockneten Magmas, die bei einem Ausbruch im Jahr 1477 entstand. Der Vulkan Torfajökull liegt in der östlichen Vulkanzone, wo Lava durch zuvor intakte Kruste sickert. Das System besteht aus einem Zentralvulkan und einem Schwarm NE-SW-Graben und ist etwa 40 km lang und 30 km breit. Innerhalb des zentralen Vulkans liegt eine 18 x 12 km große, nachwachsende Caldera. Hier befindet sich Islands größtes Geothermiegebiet mit einer Fläche von etwa 150 km2. Rhyolithgesteine ​​dominieren den Zentralvulkan und Basalte dominieren den Spaltenschwarm. Während des Holozäns wurden Vulkanausbrüche durch Magma-Intrusionen aus benachbarten Vulkansystemen ausgelöst, darunter Hekla. In den letzten 9.000 Jahren gab es mindestens 12 Ausbrüche. Spalteneruptionen, die sich vom Bárðarbunga-Vulkansystem nach Südwesten ausbreiteten, drangen wiederholt in die Magmakammer unterhalb der Torfajökull-Caldera ein und verursachten Eruptionen hybrider Rhyolith-Tholeit- und Tephra-Lava. Landmannalaugar selbst besteht aus windgepeitschten Bergen aus Rhyolith – einem Gestein, das ein volles Spektrum schillernder Farben erzeugt. Rot-, Rosa-, Grün-, Blau- und Goldgelbtöne sorgen für eine märchenhafte Atmosphäre. Am Nachmittag verlassen wir das Regenbogental in Richtung Nordwesten auf der F208, um schließlich den Campingplatz Gaddstadaflatir in Hella zu erreichen. Abends ein kurzer Ausflug nach Vik. Unterwegs halten wir an den Wasserfällen Skógafoss und Kvernufoss und auf dem Rückweg am schwarzen Strand Reynisfjara

Am Morgen machen wir uns auf den Weg zu den Seljalandsfoss-Wasserfällen und dem benachbarten Gljufrabui, aber zu ihren Füßen parken die Busse und die Touristenschlange, die effektiv hinter den Wasservorhang wollen uns abschrecken.  Also machen wir uns auf den Weg mit der Absicht, Islands größte Schlucht zu erreichen – Stakkholtsgjá. Ein paar Bachüberquerungen sind kein Problem, aber der Versuch, unter Stigafoss zu gelangen, führt zu einem kaputten Schalldämpfer. Bei der Reparatur stellt sich heraus, dass das Fahrwerk unseres RAV tatsächlich dem entspricht, was der Wagen auf dem Tacho hat – die Halterungen sind verrostet und fallen bei Berührung auseinander. Gut, dass ich es vorher nicht wusste. Wir verlassen die Schlucht, aber auf dem Rückweg tauchen wir tiefer in die atemberaubende Nauthúsagil-Slot-Schlucht zum Nauthúsafoss-Wasserfall ein.

Bevor wir den Flughafen in Keflavik erreichen, machen wir uns auf den Weg zu einem weiteren fantastischen Wasserfall – Gullfoss. Ganz in der Nähe, im Geothermiegebiet Geysir, schießt der Geysir Strokkur in den Himmel. Nur der Wasserfall mit dem blauesten Wasser Brúarfoss und  muss zurück…

[/su_column] [/su_row]

Aufmerksamkeit! Die Expeditionen, zu denen ich Sie einlade, sind keine touristische Veranstaltung im Sinne des Tourismusgesetzes, sondern eine Einladung zu einem gemeinsamen fotografischen Abenteuer mit Tomasz Czarnecki, einem Fotografen, Weltenbummler und Mann, der die Welt erkundet und Sonnenfinsternissen nachjagt seit über 30 Jahren.[:it]Ad agosto 2026, il confine occidentale dell’Islanda diventerà il palcoscenico di un’altra eclissi solare. Al momento, questo è solo un teaser, ma pubblicheremo presto maggiori informazioni.

L’eclissi avrà luogo in:

Hurry Up!
  • Data: agosto 2026 (se si viaggia in traghetto da Hirtshals dal 28 luglio al 27 agosto 2026)
  • Collegamento: Wizzair Katowice – Keflavik
  • Alloggio: campeggi
  • Percorso: 4050 km
  • Costo a persona: circa 1.000 € + biglietto aereo o traghetto


A causa delle manovre della NATO, lasciamo Katowice con due ore di ritardo. A proposito, risulta che contrariamente alle informazioni ottenute dalla hotline Wizzair a Katowice (forse è organizzata diversamente in altri aeroporti), indipendentemente da quanto il volo è in ritardo, il passeggero deve presentarsi all’aeroporto secondo il programma originale, quindi attendere e attendere. Quindi quasi non voleremmo affatto. Bene, compagnie aeree low cost, quindi non essere pignolo. Riusciamo comunque a raggiungere Keflavik ea ritirare la macchina. Visto che c’è ancora luce – queste sono le bianche notti islandesi, andiamo al campeggio di Grindavik attraverso la penisola di Reykyanes, raggiungendo il ponte tra le placche continentali Brú Milli Heimsálfa, le centrali geotermiche Reykjanesvirkjun strong> e fumarole Gunnuhver e le scogliere Valahnúkamöl.

Al mattino passiamo la valle Meradalur nascosta nella nebbia, dove il vulcano Fagradalsfjall ha eruttato durante i due viaggi precedenti. Ci dirigiamo a Kerid creter e da lì al Þingvellir National Park sulla sponda settentrionale del più grande lago islandese Þingvallavatndove una cascata cade tra le placche continentali forte> Oxarfoss. Da qui ci dirigiamo verso le cascate Hraunafossar e Barnafoss, e gli ottimi hot dog del Staldrið Food Truck, che si possono gustare accanto a una serra riscaldata dall’acqua geotermica di Deildartunguhver. Da qualche parte intorno al tramonto – anche se le opinioni sul fatto che sia realmente accaduto sono divise (eravamo piuttosto in alto sulle montagne, e c’era una montagna dove sarebbe dovuto accadere, mentre davanti e dietro si muoveva in qualche modo troppo parallelamente all’orizzonte ) – attraversiamo la penisola di Snæfells per un pernottamento a Grundarfjörður.

Il tour della penisola di Snæfellsnes inizia con l’iconica cascata Kirkjufellsfoss. Seguono le cascate Bæjarfoss e la passeggiata leggermente più lunga Svöðufoss lungo il colonnato di basalto. Campi viola di lupini si estendono intorno alla chiesa Ingjaldshólskirkja. Ci fermiamo al cratere vulcanico Saxholl e alle incredibili fortezze vulcaniche di Londragar. Quindi scendiamo attraverso un passaggio tra bizzarre creste di lava fino alla spiaggia nera di Djúpalónssandu forte>. Ci vuole un po’ per trovare gli archi di roccia Gattlekur. Infine, raggiungiamo la sorgente termale di Sturungalaug, sperduta ai piedi dei vulcani. Il campeggio a Sælureiturinn Árblik ci accoglie con raffiche di vento. 

Per la notte successiva rimaniamo a Sælureiturinn Árblik, visitando solo i negozi locali con maglioni di lana islandese e prodotti locali – la fattoria Rjómabúið Erpsstaðir e Búðardalur. La mattina del giorno successivo, coloro che lo desiderano hanno l’opportunità di cavalcare cavalli islandesi presso la fattoria Dalahestar, dopodiché ci dirigiamo a nord verso i fiordi occidentali dei fiordi occidentali. Lungo la strada, alcuni membri dell’equipaggio rimangono nelle sorgenti termali di Hellulaug, mentre altri continuano fino al relitto del Garðar BA 64 portato alla fine del fiordo di Patreksfjördur. Sulla via del ritorno a Hellulaug, ci fermiamo a una cascata senza nome, a meno che non pensiate che si chiami… una cascata (Fossa) e un insolito delta (?), una pianura di marea del Fossa Fiume >Hagavaðall, nelle cui sabbie si riflette il cielo. Infine, attraverso gli altopiani dei Wesfjords, raggiungiamo Dynjandi,che precipita sulle cascate Háifoss, Úðafoss, Göngufoss, Hundafoss e Bæjarfoss. Pernottamento al campeggio Bolungarvik.

Ci dirigiamo lungo i fiordi nord-occidentali fino a Drangsnes, fermandoci lungo la strada allo storico Littlebaercafé e alla capanna dello stregone (Kotbýli kuklarans) – edifici ricostruiti che illustrano la vita in Islanda nel XVII secolo durante la caccia alle streghe. Proprio accanto si trova un sito del patrimonio archeologico islandese, la bellissima piscina geotermica Gvendarlaugbenedetta da Gudmundur il Buono nel XIII secolo (1161-1237). Pausa per riposare nelle calde pozze di Dransgness (Pottarnir á Drangsnesi). Da qui è vicino al campeggio, ma bisogna fare il giro del  Pernottamento al campeggio Skagaströnd.

Analizzando le previsioni del tempo, lascio andare la F35 e mi dirigo a est verso Akureyri, fermandomi lungo la strada presso l’affascinante chiesa di torba – Víðimýrarkirkja, costruita nel 1834 sul sito di un precedente – la cui storia risale al XII secolo Raggiungiamo la cascata Reykjafoss e poi Glaumbær Farm & Museo. La strada prosegue poi attraverso paesaggi alpini fino alla svolta 842, che diventa F27 che porta alle cascate Hrafnabjargafoss e Aldeyarfoss. Torniamo a nord per ammirare Godafoss, e poi ci dirigiamo verso il lago Myvatn che riempie la caldera vulcanica, alla cui estremità meridionale si trova l’affascinante Skútustaðagígar penisola con pseudocrateri. Pernottamento al campeggio Hlíð ferðaþjónusta.

Al mattino partiamo alla ricerca dello straordinario paesaggio di geyser di lava e archi di roccia Lavator Dimmuborgir. La navigazione, tuttavia, ci porta prima al cratere Hvefjall. Alla fine, siamo nel posto giusto, insoliti archi islandesi… da qui ci dirigiamo al tunnel di lava Grjotagja, poi al campo fumante Hverir e all’insolito Cratere Viti. Da qui, ci sono solo le cascate più potenti d’Europa – Detifoss, Selfoss e – abbastanza insolito per l’Islanda – il paesaggio del canyon Asbyrgi . Pernottamento nella fattoria più alta dell’Islanda: il campeggio Möðrudalur.

Dopo colazione in un’atmosfera a tema vichingo su  Al campeggio Möðrudalur ci dirigiamo a sud. Il tempo è così così, ma superando le strade  mountain – “efek” o F908, F910per raggiungere la cassa Axia è un’avventura in sé. Lungo la strada attraversiamo campi di lava, ruscelli e tempeste di sabbia locali. Tiriamo fuori dal fosso i giapponesi. Purtroppo il tempo non è buono e lasciamo il parcheggio dal quale ci incamminiamo verso Akssia nella nebbia che avvolge il paesaggio rosso-nero-bianco. Non c’è bisogno di andare al cratere. Quindi proseguiamo lungo le strade solitarie alla ricerca di una calda cascata Laugavallalaug. In serata guidiamo lungo il lago Lagarfljót fino ai fiordi orientali dell’Islanda per il campeggio a Seydisfjordur.

Da Seydisfjordur andiamo a nord e attraverso il passo ai piedi di Stórurð raggiungiamo Borgarfjarðurhofnvegur dove una colonia di pulcinelle di mare si è stabilita vicino al porto di pesca. Dopo un’ora o due trascorse in compagnia degli Hans dei Pinguini di Madagascar, torniamo per la stessa strada e poi svoltiamo nella valle di Mjóifjörður, sperando che la nebbia che vortica davanti a noi lasci il posto al bellissimo Klifbrekku cascata. Purtroppo, sulla faglia che apre la valle, la nebbia si addensa solo, quindi lasciamo perdere. Per fortuna, anche senza la ciliegina sulla torta, la valle Mjóifjörður ci regala decine di cascate. Pernottamento al campeggio Stöðvarfjörður. Il giorno successivo l’Islanda è avvolta da una nebbia così fitta che devi ancora lasciare andare la penisola di Stokksnes con vista sul Vesturnhorn (più comunemente noto come Vestrahorn). Nel pomeriggio, la nebbia è accompagnata da acquazzone e burrasca e da un avviso del servizio meteorologico islandese sui venti che possono ribaltare le auto. Tempo perfetto per i campeggi, che – stranamente – sono vuoti. È così che arriviamo all’hotel Smyrlabjörg

La mattina ci saluta con la pioggia, ma quando raggiungiamo la laguna glaciale Jokulsarlon, il cielo si schiarisce, il sole brilla sulle montagne ghiacciate e briciole sparse su Eystri-Fellsfjara – la spiaggia di diamanti forte>. A Kirkjubæjarklaustur ci rivolgiamo dal numero uno per dare un’occhiata alla cascata Stjórnarfoss. Ci fermiamo ai campi di lava al Katla Geopark, poi svoltiamo al 209, che diventa 208 e infine F208. Il problema più grande non sono i ruscelli che devono essere attraversati, o anche i piccoli fiumi, ma un frammento in cui qualcosa come un aratro stradale ha arato la strada, trascinando grosse pietre sopra. Il paesaggio che ci circonda è meraviglioso. Ceneri nere, rioliti colorate e verde brillante e radioattivo. Poco prima di Landmannalaugar c’è un problema. Ci sono due grandi fiumi che scorrono tra noi e il campeggio e tutte le macchine si sono fermate davanti a loro – non c’è una sola macchina con un simile “tiraggio” vicino alle tende. Anche Ranger non è utile – beh, resta da togliersi stivali e pantaloni e controllare tu stesso la profondità. L’acqua arriva appena sopra le ginocchia nel punto più profondo, e poiché la presa d’aria è più alta di circa 30 cm, entriamo – e ciò che è importante – usciamo anche dall’altra parte. La notte è fredda, umida, con le rocce che scavano nella parte posteriore, ma comunque, siamo nelle Montagne Arcobaleno.

La maggior parte del giorno successivo camminiamo sui campi di lava di Laugahraun ammirando l’area di montagne multicolori create dal vulcano Torfajökull. Landmannalaugar è un luogo straordinario, sia dal punto di vista geologico che estetico. La drammatica regione si trova accanto al campo di lava di Laugahraun, una vasta distesa di magma essiccato che si è formato in un’eruzione nel 1477. Il vulcano Torfajökull si trova nella zona vulcanica orientale, dove la lava filtra attraverso la crosta precedentemente intatta. Il sistema è costituito da un vulcano centrale e da uno sciame di rift NE-SW ed è lungo circa 40 km e largo 30 km. Una caldera in fase di ricrescita di 18×12 km si trova all’interno del vulcano centrale. Qui si trova la più grande area geotermica dell’Islanda, con una superficie di circa 150 km2. Le rocce di riolite dominano il vulcano centrale e i basalti dominano lo sciame di fessure. Durante l’Olocene, le eruzioni vulcaniche furono innescate da intrusioni di magma dai sistemi vulcanici vicini, incluso Hekla. Ci sono state almeno 12 eruzioni negli ultimi 9.000 anni. Le eruzioni di fessure che si sono diffuse a sud-ovest dal sistema vulcanico di Bárðarbunga sono penetrate ripetutamente nella camera magmatica sotto la caldera di Torfajökull, provocando eruzioni di lave ibride riolite-tholeitiche e tephra.  Lo stesso Landmannalaugar è costituito da montagne di riolite spazzate dal vento, una roccia che crea uno spettro completo di colori abbaglianti. Sfumature di rosso, rosa, verde, blu e giallo dorato creano un’ambientazione da favola. Nel pomeriggio lasciamo la valle dell’arcobaleno in direzione nord-ovest sulla F208 per raggiungere finalmente il campeggio Gaddstadaflatir a Hella. In serata breve gita a Vik. Sulla strada ci fermiamo alle cascate Skógafoss e Kvernufoss, e sulla via del ritorno alla spiaggia nera di Reynisfjara.

Al mattino ci dirigiamo verso le cascate Seljalandsfoss e la vicina Gljufrabui, ma i pullman parcheggiati ai loro piedi e la fila di turisti che vogliono andare dietro la cortina d’acqua in modo efficace spaventarci.  Quindi andiamo avanti con l’intenzione di raggiungere il canyon più grande d’Islanda – Stakkholtsgjá. Alcuni attraversamenti di ruscelli non sono un problema, ma cercare di passare sotto Stigafoss provoca la rottura della marmitta. Durante la riparazione, si scopre che il telaio del nostro RAV corrisponde effettivamente a quello che l’auto ha sul contachilometri: le staffe sono arrugginite e si sfaldano quando vengono toccate. Meno male che non lo sapevo prima. Lasciamo il canyon ma sulla via del ritorno andiamo più in profondità nell’incredibile slot canyon Nauthúsagil fino alla cascata Nauthúsafoss.

Prima di raggiungere l’aeroporto di Keflavik, ci dirigiamo verso un’altra favolosa cascata: Gullfoss. Nelle vicinanze, nell’area geotermica di Geysir, il geyser Strokkur si staglia nel cielo. Solo la cascata con l’acqua più blu Brúarfoss e  bisogna tornare indietro…

[/su_colonna] [/su_row]

Attenzione! Le spedizioni a cui vi invito a partecipare non sono un evento turistico ai sensi della legge sul turismo, ma un invito a un’avventura fotografica insieme a Tomasz Czarnecki, fotografo, giramondo e uomo che ha esplorato il mondo e inseguito eclissi per oltre 30 anni.[:es]En agosto de 2026, el extremo occidental de Islandia será escenario de otro eclipse solar. Por ahora, esto es solo un avance, pero pronto publicaremos más información.

El eclipse tendrá lugar en:

Hurry Up!
  • Fecha: agosto de 2026 (si viaja en ferry desde Hirtshals del 28 de julio al 27 de agosto de 2026)
  • Conexión: Wizzair Katowice – Keflavik
  • Alojamiento: campings
  • Ruta: 4050 km
  • Precio por persona: aprox. 1000 € + billete de avión o ferry

Debido a las maniobras de la OTAN, salimos de Katowice con dos horas de retraso. Por cierto, resulta que, contrariamente a la información obtenida de la línea directa de Wizzair en Katowice (quizás esté organizada de manera diferente en otros aeropuertos), independientemente de cuánto se retrase el vuelo, el pasajero debe presentarse en el aeropuerto de acuerdo con el horario original, y luego esperar y esperar. Así que casi no volaríamos en absoluto. Bueno, aerolíneas de bajo costo, así que no seas quisquilloso. De todos modos, logramos llegar a Keflavik y recoger el auto. Como aún es de día -son noches blancas de Islandia- nos dirigimos al camping de Grindavík atravesando la península de Reykyanes, llegando al puente entre las placas continentales Brú Milli Heimsálfa, las centrales geotérmicas Reykjanesvirkjun y fumarolas Gunnuhver y los acantilados de Valahnúkamöl.

Por la mañana pasamos el valle de Meradalur escondido en la niebla, donde el volcán Fagradalsfjall entró en erupción durante los dos viajes anteriores. Nos dirigimos al créter Kerid y de allí al Parque Nacional Þingvellir en la orilla norte del lago más grande de Islandia Þingvallavatndonde una cascada cae entre las placas continentales< fuerte> Oxarfoss. Desde aquí nos dirigimos a las cascadas Hraunafossar y Barnafoss, y a los excelentes perritos calientes del Staldrið Food Truck, que se pueden disfrutar al lado en un invernadero calentado por agua geotérmica de Deildartunguhver. En algún lugar alrededor de la puesta del sol, aunque las opiniones sobre si realmente sucedió están divididas (estábamos bastante alto en las montañas, y había una montaña donde debería haber sucedido, mientras que delante y detrás de ella se movía de alguna manera demasiado paralela al horizonte ) – cruzamos la península de Snæfells para pasar la noche en Grundarfjörður.

El recorrido por la península de Snæfellsnes comienza con la icónica cascada Kirkjufellsfoss. Las siguientes en la fila son las cascadas Bæjarfoss y el paseo ligeramente más largo Svöðufoss que baja por la columnata de basalto. Campos morados de altramuces se extienden alrededor de la iglesia de Ingjaldshólskirkja. Nos detenemos en el cráter volcánico Saxholl y las impresionantes fortalezas volcánicas de Londragar. Luego descendemos a través de un pasaje entre extrañas crestas de lava hasta la playa negra de Djúpalónssandu. fuerte>. Tardamos un rato en encontrar los arcos rocosos de Gattlekur. Finalmente, llegamos a las aguas termales de Sturungalaug, perdidas al pie de los volcanes. El camping en Sælureiturinn Árblik nos recibe con ráfagas de viento. 

Para la noche siguiente nos quedamos en Sælureiturinn Árblik, solo visitando las tiendas locales con suéteres de lana islandesa y productos locales: la granja Rjómabúið Erpsstaðir y Búðardalur. Por la mañana del día siguiente, aquellos que lo deseen tendrán la oportunidad de montar caballos islandeses en la granja Dalahestar, después de lo cual nos dirigiremos hacia el norte, a Westfjords. En el camino, algunos miembros de la tripulación se quedan en las aguas termales de Hellulaug, mientras que otros continúan hasta el naufragio del Garðar BA 64 varado al final del fiordo Patreksfjördur. En nuestro camino de regreso a Hellulaug, nos detenemos en una cascada sin nombre, a menos que asumas que se llama… una cascada (Fossa) y un delta inusual (?), una llanura de marea del Hagavaðall, en cuyas arenas se refleja el cielo. Finalmente, a través de las tierras altas de Wesfjords, llegamos a Dynjandi, que cae sobre las cascadas Háifoss, Úðafoss, Göngufoss, Hundafoss y Bæjarfoss. Pasaremos la noche en el campamento de Bolungarvik.

Nos dirigimos a lo largo de los fiordos del noroeste hasta Drangsnes, deteniéndonos en el camino en el histórico Littlebaercafé y la cabaña del hechicero (Kotbýli kuklarans) – edificios reconstruidos que ilustran la vida en Islandia en el siglo XVII durante la caza de brujas. Justo al lado se encuentra un sitio del patrimonio arqueológico islandés, la hermosa piscina geotérmica Gvendarlaugbendecida por Gudmundur el Bueno en el siglo XIII (1161-1237). Pausa para descansar en las piscinas calientes de Dransgness (Pottarnir á Drangsnesi). A partir de aquí está cerca del camping, pero hay que rodear la siguiente  Alojamiento en el camping Skagaströnd.

Analizando las previsiones meteorológicas, suelto F35 y me dirijo hacia el este, hacia Akureyri, y de camino me detengo en la encantadora iglesia de turba – Víðimýrarkirkja, construida en 1834 en el lugar de una uno anterior, cuya historia se remonta al siglo XII Llegamos a la cascada Reykjafoss y luego a Glaumbær Farm & Museo. Luego, la carretera continúa a través de paisajes alpinos hasta la curva 842, que se convierte en la F27 que conduce a las cascadas Hrafnabjargafoss y Aldeyarfoss. Volvemos al norte para admirar Godafoss, y luego nos dirigimos hacia el lago Myvatn que llena la caldera volcánica, en cuyo extremo sur se encuentra el fascinante Skútustaðagígar península con pseudocráteres. Pasaremos la noche en el camping Hlíð ferðaþjónusta.

Por la mañana salimos en busca del extraordinario paisaje de géiseres de lava y arcos de roca Lavator Dimmuborgir. La navegación, sin embargo, nos lleva primero al cráter Hvefjall. Al final, dimos en el lugar correcto, inusuales arcos islandeses… desde aquí nos dirigimos al túnel de lava Grjotagja, luego al campo humeante Hverir y al inusual Cráter Viti. A partir de aquí, solo quedan las cascadas más poderosas de Europa: Detifoss, Selfoss y, bastante inusual en Islandia, el paisaje del cañón Asbyrgi. . Pasaremos la noche en la granja más alta de Islandia: el campamento de Möðrudalur.

Después del desayuno en un ambiente de temática vikinga en  Camping Möðrudalur nos dirigimos hacia el sur. El tiempo es regular, pero superando las carreteras  montaña – “efek” o F908, F910para llegar a la caja Axia es una aventura en sí misma. En el camino atravesamos campos de lava, arroyos y tormentas de arena locales. Estamos sacando a los japoneses de la zanja. Desafortunadamente, el clima no es bueno y salimos del estacionamiento desde el cual caminamos hacia Akssia hacia la niebla que envuelve el paisaje rojo, negro y blanco. No hay necesidad de ir al cráter. Así que continuamos por caminos solitarios en busca de una cascada caliente Laugavallalaug. Por la tarde nos dirigimos a lo largo del lago Lagarfljót a los fiordos del este de Islandia para acampar en Seydisfjordur.

Desde Seydisfjordur nos dirigimos hacia el norte y por el paso al pie de Stórurð llegamos a Borgarfjarðurhofnvegur donde se ha asentado una colonia de frailecillos junto al puerto pesquero. Después de pasar una o dos horas en compañía de los pingüinos Hans de Madagascar, volvemos por el mismo camino para entrar en el valle de Mjóifjörður, con la esperanza de que la niebla que se arremolina frente a nosotros dé paso al hermoso Klifbrekku  cascada. Desafortunadamente, en la falla que abre el valle, la niebla solo se espesa, así que la dejamos pasar. Afortunadamente, incluso sin la guinda del pastel, el valle de Mjóifjörður nos regala decenas de cascadas. Pasaremos la noche en el campamento Stöðvarfjörður. Al día siguiente Islandia está envuelta en una niebla tan espesa que todavía tienes que dejar atrás la península de Stokksnes con vistas al Vesturnhorn (más comúnmente conocido como Vestrahorn). Por la tarde, a la niebla se une un aguacero y un vendaval, y un aviso del Servicio Meteorológico de Islandia sobre vientos que pueden volcar coches. Clima perfecto para los campings, que – extrañamente – están vacíos. Así llegamos al hotel Smyrlabjörg

gallery type=”rectangular” ids=”17921,17922,17923,17924,17925,17926,17927,17928,17929″]

La mañana nos recibe con lluvia, pero cuando llegamos a la laguna glaciar Jokulsarlon, el cielo se aclara, el sol brilla sobre las montañas heladas y las migas se esparcen sobre Eystri-Fellsfjara – la playa de diamantes. En Kirkjubæjarklaustur nos desviamos del número uno para echar un vistazo a la cascada de Stjórnarfoss. Nos detenemos en los campos de lava en Katla Geopark, luego nos desviamos en 209, que se convierte en 208 y finalmente en F208. El mayor problema no son los arroyos que deben cruzarse, o incluso los ríos pequeños, sino un fragmento donde algo como un arado de caminos aró el camino, tirando piedras grandes encima. El paisaje que nos rodea es asombroso. Cenizas negras, riolitas de colores y verde radiactivo brillante. Justo antes de Landmannalaugar hay un problema. Hay dos grandes ríos que fluyen entre nosotros y el campamento y todos los autos se detuvieron frente a ellos; no hay un solo auto con una “corriente de aire” similar cerca de las tiendas. Ranger tampoco es útil; bueno, queda quitarse las botas y los pantalones y verificar la profundidad usted mismo. El agua llega justo por encima de las rodillas en el lugar más profundo, y como la entrada de aire está unos 30 cm más arriba, entramos -y lo importante- también salimos por el otro lado. La noche es fría, húmeda, con rocas que se clavan en la parte de atrás, pero sea como sea, estamos en lasMontañas del Arco Iris.

La mayor parte del día siguiente caminamos por los campos de lava de Laugahraun admirando la zona de montañas multicolores creada por el volcán Torfajökull. Landmannalaugar es un lugar extraordinario, tanto geológica como estéticamente. La espectacular región se encuentra junto al campo de lava de Laugahraun, de color negro azabache, una vasta extensión de magma seco que se formó en una erupción en 1477. El volcán Torfajökull se encuentra en la zona volcánica oriental, donde la lava se filtra a través de la corteza previamente intacta. El sistema consta de un volcán central y un enjambre de grietas NE-SW y tiene aproximadamente 40 km de largo y 30 km de ancho. Una caldera de regeneración de 18×12 km se encuentra dentro del volcán central. Aquí se encuentra el área geotérmica más grande de Islandia, con una superficie de aproximadamente 150 km2. Las rocas de riolita dominan el volcán central y los basaltos dominan el enjambre de fisuras. Durante el Holoceno, las erupciones volcánicas fueron provocadas por intrusiones de magma de sistemas volcánicos vecinos, incluidos Hekla. Ha habido al menos 12 erupciones en los últimos 9.000 años. Las erupciones de fisuras que se extienden hacia el suroeste desde el sistema volcánico Bárðarbunga penetraron repetidamente en la cámara de magma debajo de la caldera Torfajökull, causando erupciones de lavas híbridas de riolita-toleítica y tefra. Landmannalaugar en sí consiste en montañas de riolita azotadas por el viento, una roca que crea un espectro completo de colores deslumbrantes. Tonos de rojo, rosa, verde, azul y amarillo dorado crean un ambiente de cuento de hadas. Por la tarde salimos del valle del arcoíris en dirección noroeste por la F208 para finalmente llegar al camping Gaddstadaflatir en Hella. Por la tarde, un viaje corto a Vik. En el camino paramos en las cascadas Skógafoss y Kvernufoss, y en el camino de regreso en la playa negra de Reynisfjara.

Por la mañana nos dirigimos a las cascadas de Seljalandsfoss y la vecina Gljufrabui, pero los autocares aparcados a sus pies y la cola de turistas que quieren pasar tras la cortina de agua con eficacia asustarnos.  Así que seguimos adelante con la intención de llegar al cañón más grande de Islandia: Stakkholtsgjá. Algunos cruces de arroyos no son un problema, pero tratar de pasar por debajo de Stigafoss resulta en un silenciador roto. Durante la reparación, resulta que el chasis de nuestro RAV en realidad corresponde a lo que el automóvil tiene en el odómetro: los soportes están oxidados y se desmoronan cuando se tocan. Menos mal que no lo sabía antes. Dejamos el cañón pero en el camino de regreso nos adentramos en el increíble cañón de ranura Nauthúsagil hasta la cascada Nauthúsafoss.

Antes de llegar al aeropuerto de Keflavik, nos dirigimos a otra cascada fabulosa: Gullfoss. Cerca de allí, en el área geotérmica de Geysir, el géiser Strokkur sale disparado hacia el cielo. Sólo la cascada de agua más azul Brúarfoss y  necesito volver…

¡Atención! Las expediciones a las que te invito a participar no son un evento turístico en el sentido de la Ley de Turismo, sino una invitación a una aventura fotográfica conjunta con Tomasz Czarnecki, fotógrafo, trotamundos y hombre que ha estado explorando el mundo y persiguiendo eclipses solares. por más de 30 años.[:fr]En août 2026, la côte ouest de l’Islande sera le théâtre d’une nouvelle éclipse solaire. Il ne s’agit pour l’instant que d’un aperçu, mais nous publierons plus d’informations prochainement.

L’éclipse aura lieu à :

Hurry Up!
  • Date : août 2026 (si vous voyagez en ferry depuis Hirtshals du 28 juillet au 27 août 2026)
  • Correspondance : Wizzair Katowice – Keflavik
  • Hébergement : campings
  • Trajet : 4 050 km
  • Prix par personne : environ 1 000 € + billet d’avion ou de ferry


En raison des manœuvres de l’OTAN, nous quittons Katowice avec deux heures de retard. Soit dit en passant, il s’avère que contrairement à ce que dit la hotline Wizzair à Katowice (peut-être est-elle organisée différemment dans d’autres aéroports), le passager doit se présenter à l’aéroport quel que soit le retard du vol Horaire d’origine, puis attendre et attendre . Nous volerions donc à peine. Eh bien, les compagnies aériennes à bas prix, alors ne soyez pas pointilleux. Quoi qu’il en soit, nous parvenons à rejoindre Keflavik et à récupérer la voiture. Puisqu’il fait encore jour – ce sont les nuits blanches islandaises – nous nous rendons au camping de Grindavik à travers la péninsule de Reykyanes et atteignons le pont entre les plaques continentales Brú Milli Heimsálfa, les centrales géothermiques Reykjanesvirkjun et les fumerolles deGunnuhver et les falaises de Valahnúkamöl.

Dans la matinée, nous passons par la vallée brumeuse de Meradalur où le volcan Fagradalsfjall est entré en éruption lors des deux voyages précédents. Nous nous dirigerons vers Kerid Cretan et de là vers le parc national de Þingvellir sur la rive nord du plus grand lac d’Islande, Þingvallavatn, où une cascade tombe entre les plaques continentales Oxarfoss. De là, nous nous dirigeons vers les cascades Hraunafossar et Barnafoss et les excellents hot-dogs du Staldrið Food Truck, que vous trouverez juste à côté peut profiter d’une serre chauffée à l’eau géothermique de Deildartunguhver. Aux alentours du coucher du soleil – bien que les opinions soient partagées quant à savoir si cela s’est réellement produit (nous étions assez haut dans les montagnes, et il y avait une montagne où cela aurait dû se produire alors que devant et derrière elle se déplaçait trop parallèlement à l’horizon). ) – nous traversons la péninsule de Snæfells et passons la nuit à Grundarfjörður.

La visite de la péninsule de Snæfellsnes commence par la célèbre cascade Kirkjufellsfoss. Viennent ensuite les cascades de Bæjarfoss et la promenade légèrement plus longue de Svöðufoss le long de la colonnade de basalte. Des champs de lupins violets s’étendent autour de l’église Ingjaldshólskirkja. Nous nous arrêtons au cratère volcanique Saxholl et aux impressionnants forts volcaniques de Londragar. Nous descendons ensuite par un passage entre d’étranges crêtes de lave jusqu’à la plage noire de Djúpalónssandu. fort>. Il nous faudra un certain temps avant de trouver les arches rocheuses de Gattlekur. Enfin, nous atteignons la source chaude de Sturungalaug, perdue au pied des volcans. Le camping à Sælureiturinn Árblik nous accueille avec des rafales de vent.

Pour la nuit suivante, nous restons à Sælureiturinn Árblik, visitant uniquement les magasins locaux avec des pulls en laine islandaise et des produits locaux – la ferme Rjómabúið Erpsstaðir et Búðardalur. Le lendemain matin, ceux qui le souhaitent ont la possibilité de monter des chevaux islandais à la ferme Dalahestar, après quoi nous nous dirigeons vers le nord vers les Westfjords. En cours de route, une partie de l’équipage reste dans les sources chaudes de Hellulaug, tandis que d’autres continuent jusqu’à l’épave du Garðar BA 64 échouée au fond du fjord de Patreksfjördur. Sur le chemin du retour vers Hellulaug, nous nous arrêtons à une cascade sans nom, à moins que vous ne supposiez qu’elle s’appelle… une cascade (Fossa) et un delta inhabituel (?), une plaine de marée du Hagavaðall, dont les sables reflètent le ciel. Enfin, à travers les hautes terres des Wesfjords, nous atteignons Dynjandi, qui cascade sur les cascades Háifoss, Úðafoss, Göngufoss, Hundafoss et Bæjarfoss. Nuit au camping Bolungarvik.

Nous longeons les fjords du nord-ouest jusqu’à Drangsnes, en nous arrêtant en chemin au café historique Littlebaeret à la cabane du sorcier (Kotbýli kuklarans)– des bâtiments reconstitués illustrant la vie en Islande au 17ème siècle lors des chasses aux sorcières. Juste à côté se trouve un site du patrimoine archéologique islandais, la belle piscine géothermique Gvendarlaugbénie par Gudmundur le Bon au 13ème siècle (1161-1237). Faites une pause dans les bassins chauds de Dransgness (Pottarnir á Drangsnesi). De là, c’est proche du camping, mais il faut contourner le prochain  Nuit au camping Skagaströnd.

Analysant les prévisions météo, je lâche F35 et me dirige vers l’est vers Akureyri, m’arrêtant en chemin à la charmante église en tourbe – Víðimýrarkirkja, construite en 1834 sur le site d’un plus tôt – dont l’histoire remonte au 12ème siècle Nous atteignons la cascade de Reykjafoss puis Glaumbær Farm & Musée. La route continue ensuite à travers des paysages alpins jusqu’au virage 842, qui devient la F27 menant aux cascades Hrafnabjargafoss et Aldeyarfoss. Nous retournons vers le nord pour admirer Godafoss, puis nous nous dirigeons vers le lac Myvatn remplissant la caldeira volcanique, à l’extrémité sud de laquelle se trouve le fascinant Skútustaðagígar. strong> péninsule avec pseudocratères. Nuit au camping Hlíð ferðaþjónusta.

Le matin, nous partons à la recherche du paysage extraordinaire de geysers de lave et d’arches rocheuses Lavator Dimmuborgir. La navigation, cependant, nous emmène d’abord au cratère Hvefjall. Au final, nous avons touché le bon endroit, des arches islandaises insolites… de là, nous nous dirigeons vers le tunnel de lave Grjotagja, puis vers le champ fumant Hverir et vers l’insolite Cratère Viti . De là, il n’y a que les cascades les plus puissantes d’Europe – Detifoss, Selfoss et – assez inhabituel pour l’Islande – le paysage du canyon Asbyrgi . Nuit dans la plus haute ferme d’Islande – camping Möðrudalur.

Après le petit déjeuner dans une ambiance viking sur  Camping Möðrudalur nous nous dirigeons vers le sud. Le temps est moyen, mais surmontant les routes  montagne – “efek” ou F908, F910pour atteindre la caisse Axia est une aventure en soi. Sur le chemin, nous traversons des champs de lave, des ruisseaux et des tempêtes de sable locales. Nous sortons les Japonais du fossé. Malheureusement, le temps n’est pas clément et nous quittons le parking d’où nous marchons vers Akssia dans le brouillard enveloppant le paysage rouge-noir-et-blanc. Il n’est pas nécessaire d’aller au cratère. Nous continuons donc le long des routes solitaires à la recherche d’une cascade chaude de Laugavallalaug. Dans la soirée, nous longeons le lac Lagarfljót jusqu’aux fjords de l’est de l’Islande pour camper à Seydisfjordur.

De Seydisfjordur nous allons vers le nord et par le col au pied de Stórurð nous atteignons Borgarfjarðurhofnvegur où une colonie de macareux s’est installée à côté du port de pêche. Après une heure ou deux passées en compagnie des Hans des Pingouins de Madagascar, nous revenons par le même chemin puis bifurquons dans la vallée de Mjóifjörður en espérant que le brouillard tourbillonnant devant nous laissera place au beau Klifbrekku cascade. Malheureusement, sur la faille qui ouvre la vallée, le brouillard ne fait que s’épaissir, alors nous le laissons passer. Heureusement, même sans la cerise sur le gâteau, la vallée de Mjóifjörðurnous offre des dizaines de cascades. Nuit au camping Stöðvarfjörður. Le lendemain, c’est l’Islande enveloppée d’un brouillard si épais qu’il faut encore lâcher la péninsule de Stokksnes avec vue sur le Vesturhorn (plus communément appelé Vestrahorn). Dans l’après-midi, le brouillard est rejoint par une averse et un coup de vent, et un avertissement du Service météorologique islandais sur les vents qui peuvent renverser les voitures. Temps parfait pour les campings, qui – étrangement – sont vides. Voici comment nous arrivons à l’hôtel Smyrlabjörg

Le matin nous accueille avec de la pluie, mais alors que nous atteignons la lagune glaciaire de Jokulsarlon, le ciel s’éclaircit, le soleil scintille sur les montagnes glacées et les miettes éparpillées sur Eystri-Fellsfjara – la plage de diamant fort>. À Kirkjubæjarklaustur, nous quittons le numéro un pour jeter un coup d’œil à la cascade Stjórnarfoss. Nous nous arrêtons aux champs de lave au Katla Geopark,puis bifurquons à 209, qui devient 208 et enfin F208. Le plus gros problème n’est pas les ruisseaux qui doivent être traversés, ni même les petites rivières – mais un fragment où quelque chose comme une charrue a labouré la route, tirant de grosses pierres sur le dessus. Le paysage qui nous entoure est magnifique. Cendres noires, rhyolites colorées et vert lumineux et radioactif. Juste avant Landmannalaugar il y a un problème. Il y a deux grandes rivières qui coulent entre nous et le camping et toutes les voitures se sont arrêtées devant elles – il n’y a pas une seule voiture avec un “projet” similaire près des tentes. Ranger n’est pas non plus utile – eh bien, il reste à enlever vos bottes et votre pantalon et à vérifier vous-même la profondeur. L’eau arrive juste au-dessus des genoux à l’endroit le plus profond, et comme l’entrée d’air est environ 30 cm plus haute, on entre – et ce qui est important – on sort aussi de l’autre côté. La nuit est froide, humide, avec des rochers creusés à l’arrière, mais peu importe, nous sommes dans les Rainbow Mountains.

La majeure partie de la journée suivante, nous randonnons dans les champs de lave de Laugahraun en admirant la zone de montagnes multicolores créée par le volcan Torfajökull. Landmannalaugar est un endroit extraordinaire, à la fois géologiquement et esthétiquement. La région spectaculaire se trouve à côté du champ de lave noir de jais de Laugahraun, une vaste étendue de magma séché qui s’est formée lors d’une éruption en 1477. Le volcan Torfajökull est situé dans la zone volcanique orientale, où la lave s’infiltre à travers une croûte auparavant intacte. Le système se compose d’un volcan central et d’un essaim de failles NE-SW et mesure environ 40 km de long et 30 km de large. Une caldeira de 18×12 km qui repousse se trouve dans le volcan central. La plus grande zone géothermique d’Islande se trouve ici, avec une superficie d’environ 150 km2. Les roches de rhyolite dominent le volcan central et les basaltes dominent l’essaim de fissures. Au cours de l’Holocène, des éruptions volcaniques ont été déclenchées par des intrusions de magma provenant de systèmes volcaniques voisins, notamment Hekla. Il y a eu au moins 12 éruptions au cours des 9 000 dernières années. Des éruptions de fissures se propageant au sud-ouest du système volcanique Bárðarbunga ont pénétré à plusieurs reprises dans la chambre magmatique sous la caldeira de Torfajökull, provoquant des éruptions de laves hybrides rhyolite-tholéitique et téphra.  Landmannalaugar lui-même se compose de montagnes de rhyolite balayées par le vent – une roche qui crée un spectre complet de couleurs éblouissantes. Des nuances de rouge, rose, vert, bleu et jaune doré créent un décor de conte de fées. Dans l’après-midi, nous quittons la vallée de l’arc-en-ciel en direction du nord-ouest sur la F208 pour enfin rejoindre le camping Gaddstadaflatir à Hella. Dans la soirée, un court voyage à Vik. Sur le chemin, nous nous arrêtons aux cascades Skógafoss et Kvernufoss, et sur le chemin du retour à la plage noire de Reynisfjara.

Le matin nous nous dirigeons vers les cascades de Seljalandsfoss et le Gljufrabui voisin, mais les autocars garés à leurs pieds et la file de touristes qui veulent passer efficacement derrière le rideau d’eau nous faire fuir.  Nous continuons donc avec l’intention d’atteindre le plus grand canyon d’Islande – Stakkholtsgjá. Quelques traversées de cours d’eau ne posent aucun problème, mais essayer de passer sous Stigafoss entraîne un silencieux cassé. Lors de la réparation, il s’avère que le châssis de notre RAV correspond en fait à ce que la voiture a au compteur – les supports sont rouillés et se désagrègent au toucher. C’est une bonne chose que je ne savais pas avant. Nous quittons le canyon mais sur le chemin du retour, nous pénétrons plus profondément dans l’incroyable canyon à sous Nauthúsagil jusqu’à la cascade Nauthúsafoss.

Avant d’atteindre l’aéroport de Keflavik, nous nous dirigeons vers une autre chute d’eau fabuleuse – Gullfoss. A proximité, dans la zone géothermique de Geysir, le geyser Strokkur jaillit dans le ciel. Seule la cascade avec l’eau la plus bleue Brúarfoss et  il faut y retourner…

[/su_column] [/su_row]

Attention! Les expéditions auxquelles je vous invite à participer ne sont pas un événement touristique au sens de la loi sur le tourisme, mais une invitation à une aventure photographique commune avec Tomasz Czarnecki, photographe, globe-trotter et homme qui a exploré le monde et chassé les éclipses solaires depuis plus de 30 ans.[:]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Hit Counter provided by orange county plumbing