Project Tag: Kanion Antylopy

Wyprawa fotograficzna USA 2019 (IX) – kanion Antylopy i…

Kanion Antylopy to słynny kanion szczelinowy w regionie LeChee rezerwatu Navajo Nation na wschód od Page w Arizonie. Kanion Antelopy składa się z dwóch, malowniczych odcinków, określane indywidualnie jako „Upper Antelope Canyon” (The Crack, w Dineh – Tsé bighánílíní, co oznacza miejsce, w którym woda płynie przez skały) i „Lower Antelope Canyon” (Korkociąg, Hasdestwazi – spiralne łuki skalne w języku Dineh). Oba odcinki są dostępne tylko pod opieką przewodników (jest też trzecia część, która jest wypełniona wodami jeziora Powell i dostępna z łodzi lub kajakami). Kanion Antylopy powstał w wyniku erozji piaskowca Navajo, głównie w wyniku oddziaływania powodzi błyskawicznych – która nadal mają miejsce – i wtórnie z powodu innych procesów podpowierzchniowych. Zwłaszcza w sezonie monsunowym woda deszczowa opadając w rozległej zlewni powyżej kanionu szczelinowego, nabiera prędkości porywając piasek, by wpadając do wąskich korytarzy rzeźbić je. Z biegiem czasu korytarze ulegały erozji, pogłębiają wąskie korytarze i wygładzając twarde krawędzie rzeźbiąc charakterystyczne „płynące” kształty w skale.

Horseshoe Bend to głęboki meander rzeki Kolorado mający kształt podkowy rzeki Kolorado, położony 4 km na południe od Page w Arizonie. Szlak do punktu widokowego o długości 2,4 k prowadzi piaszczystym i skalistym szlakiem pozbawionym zacienienia z parkingu na krawędź kanionu. Horseshoe Bend można oglądać ze stromego klifu wznoszącego się pionowo 300 metrów nad rzeką. Ściany skalne Horseshoe Bend zawierają hematyt, platynę, granat i inne minerały.

2012

USA 2012 – dzień 7 – Kanion Antylopy, North…

To pierwszy chyba w trakcie wyjazdu dzień, kiedy nie musimy zrywać się o świcie. By zrobić zdjęcia słynnych smug światła należy do kanionu Antylopy wejść w godzinach okołopołudniowych – jesteśmy umówieni na „Photo Tour” na godzinę jedenastą, więc na miejscu – które od Page oddalone jest o kwadrans jazdy samochodem, planujemy dotrzeć około 10:00 – 10:30. Śniadanko, potem drobne zakupy warzywno-owocowo-ciasteczkowe – plus oczywiście zapas wody, i jedziemy. Dopisujemy się do krótkiej listy grupy, która będzie fotografowała i po chwili, w ósemkę, ruszamy otwartym jeepem piaszczystym dnem suchej rzeki w kierunku górnego odcinka kanionu Antylopy. Koniec drogi jeepów znaczy pęknięta skała, z której zdaje się wypływać rzeka piasku – to gardziel kanionu. Obok stoi już kilka innych jeepów. Wyładunek i w drogę. Wrażenia z kanionu trudno nawet próbować opisać – zdjęcia oddają najlepiej to co tam się dzieje, choć nie ukazują kotłującego się tłumu turystów wędrujących w grupach w te, i z powrotem, przepychanki, walki naszego przewodnika – Indianina Navajo imieniem Dale, by wykroić dla nas z tego tłumu chwile sam na sam z kanionem, oczekiwania na moment, kiedy wąski promień światła ześliźnie się po ścianie kanionu i dotknie jego dna. Pyłu zawieszonego w powietrzu wspomaganego przez przewodników wrzucających w strugi światła piasek by jeszcze lepiej podkreślić grę światła. Czytaj więcej „USA 2012 – dzień 7 – Kanion Antylopy, North Rim Grand Canyon N.P.”


Hit Counter provided by orange county plumbing