Wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca – Chiny 2009 – Zakazane Miasto

2009

Wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca – Chiny 2009 –…

Drugi dzień wyprawy to oczywiście Zakazane Miasto. Okazało się, że nasz bidny hutong przez tekturową bramę sąsiaduje z oficjalną,wypielęgnowaną trasą dla turystów „orbisowskich” – po jednej stronie smród, brud i ubóstwo – XIX wiek, po drugiej można by chyba jeść z chodnika. Do tego sztucznego, turystycznego świata należy oczywiści Plac Niebiańskiego Spokoju (na który, aby się dostać, trzeba przejść przez bramki jak na lotnisku, a jak się ma pecha, to i rewizję osobistą) i Zakazane Miasto. To co – poza zapachem – uderzyło mnie najbardziej to tłumy turystów, i brak innych – niż my – turystów nie będących Chińczykami. Oraz urocze Chinki z dominującą modą na lolitkę (która to moda, przy całkowitej niemożliwości określenia wieku tak ubranych roześmianych i usiłujących nawiązać rozmowę w całkowicie mi obcym języku dziewcząt powodowało niejaki dyskomfort).

Dalej za zakazanym miastem znajduje się uroczy park na pokażnych rozmiarów górze, którą usypano z ziemi wybranej podczas kopania fosy wokół Zakazanego Miasta.

Tomasz Czarnecki
Urodzony w roku lądowania na Księżycu... ale na razie nie udało mi się tam polecieć. Fotografuję od podstawówki, pierwszy aparat to smiena, jednak tak ciągnęło mnie do prawdziwych aparatów z wymienną optyką, że ukręciłem jej obiektów. W liceum na rok emigrowałem do Kanady, gdzie z jednej strony po raz pierwszy zetknąłem się z komputerami (i usiłowałem napisać pierwszy swój symulator lotu rakiety) a z drugiej dorobiłem się pierwszego Nikona (FG20 czy jakoś tak). W liceum byłem znany jako ten aparat z aparatem. Studia architektury zacząłem na Politechnice Śląskiej by zaraz potem kontynuować je skutecznie, do tytułu BArch na Uniwersytecie Stanowym Louisiana, gdzie miałem również okazję studiować minor z fotografii (w tym czasie przesiadałem się przez kilka Nikonów, aż do F3). Po pięciu latach w USA (i objechaniu tego kraju cztery razy dookoła, i raz Meksyk) trafiony "patryjotycznością" wróciłem do Polski, dokończyłem studia architektury do tytułu magistra... i na tym skończył się niestety mój romans z architekturą - cale, stopy, funty i normy amerykańskie jakoś niewiele mi się przydały, natomiast był to okres, kiedy doceniono moje umiejętności graficzne - kolejne pięć lat byłem redaktorem naczelnym "Magazynu 3D". Współpraca skończyła się... wkrótce potem padło czasopismo, ale to zupełnie inna historia i raczej nie na trzeźwo. Wróciłem do fotografii tworząc portal dfoto.pl i astronomii - teleskopy.net - i podróżowania. Egipt, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Bułgaria, Chorwacja, Sycylia, Chiny - samochodem z namiotem byle zobaczyć więcej, i zajrzeć tam, gdzie mało kto zajrzał przede mną. Razem z Arsoba Travel zorganizowałem dwie udane wyprawy na zaćmienia Słońca. Po czym ruszyłem dalej w świat - Australia i Nowa Zelandia, i wielki powrót do USA, na zachód których od lat jeżdżę robić zdjęcia - i zapraszam do dołączenia do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Hit Counter provided by orange county plumbing