USA 2012 – dzień 12 – Extraterrestial Highway

USA 2012 – dzień 12 – Extraterrestial Highway

Ten dzień to jazda przez pustkowia i odludzia. „Extraterrestial Highway” wita nas znak przy drodze – Droga Pozaziemska, stanowa droga numer 375, która biegnie niedaleko słynnej tajnej amerykańskiej bazy wojskowej – Area 51, w której podobno badane są szczątki pojazdów obcych. Jadąc przez pustkowie, z drogą która prostą linią tnie widnokrąg na dwie równe połówki, zastanawiam się, ile tych wizji wynikło z nudów. W ciagu całego dnia jazdy jedyne cokolwiek większe miejscowości to Calliente i Tonopah.

Calliente to dziwna miejscowość, leżąca po obu stronach torów, którymi przez całą dobę mniej więcej co godzinę suną wielkie pociągi. Zatrzymujemy się w restauracji Brandin’ Iron na obiad, w czasie którego dwa razy łomot pociągów przypomina o biegnącej naprzeciw wejścia linii kolejowej. Zapytana o pociągi kelnerka odpowiada, że można się przyzwyczaić.

Kilka godzin później docieramy do Tonopah. Tu nie ma kolei jedynie ślady świetności, gdy w okolicach odkryto drugie największe w USA złoże srebra. Teraz po srebrze nie ma już śladu, a miasto powoli zdaje się zamieniać w ghost town. Zjadamy kolację a’la mexico i ruszamy w dalszą drogę, ze zdjęciami górniczych maszyn rdzewiejących przy drodze, i z obrazem saloonu z typkami spod ciemnej gwiazdy, których nieprzyjazne wyprosiły nas z owego przybytku.

Tomasz Czarnecki
Urodzony w roku lądowania na Księżycu... ale na razie nie udało mi się tam polecieć. Fotografuję od podstawówki, pierwszy aparat to smiena, jednak tak ciągnęło mnie do prawdziwych aparatów z wymienną optyką, że ukręciłem jej obiektów. W liceum na rok emigrowałem do Kanady, gdzie z jednej strony po raz pierwszy zetknąłem się z komputerami (i usiłowałem napisać pierwszy swój symulator lotu rakiety) a z drugiej dorobiłem się pierwszego Nikona (FG20 czy jakoś tak). W liceum byłem znany jako ten aparat z aparatem. Studia architektury zacząłem na Politechnice Śląskiej by zaraz potem kontynuować je skutecznie, do tytułu BArch na Uniwersytecie Stanowym Louisiana, gdzie miałem również okazję studiować minor z fotografii (w tym czasie przesiadałem się przez kilka Nikonów, aż do F3). Po pięciu latach w USA (i objechaniu tego kraju cztery razy dookoła, i raz Meksyk) trafiony "patryjotycznością" wróciłem do Polski, dokończyłem studia architektury do tytułu magistra... i na tym skończył się niestety mój romans z architekturą - cale, stopy, funty i normy amerykańskie jakoś niewiele mi się przydały, natomiast był to okres, kiedy doceniono moje umiejętności graficzne - kolejne pięć lat byłem redaktorem naczelnym "Magazynu 3D". Współpraca skończyła się... wkrótce potem padło czasopismo, ale to zupełnie inna historia i raczej nie na trzeźwo. Wróciłem do fotografii tworząc portal dfoto.pl i astronomii - teleskopy.net - i podróżowania. Egipt, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Bułgaria, Chorwacja, Sycylia, Chiny - samochodem z namiotem byle zobaczyć więcej, i zajrzeć tam, gdzie mało kto zajrzał przede mną. Razem z Arsoba Travel zorganizowałem dwie udane wyprawy na zaćmienia Słońca. Po czym ruszyłem dalej w świat - Australia i Nowa Zelandia, i wielki powrót do USA, na zachód których od lat jeżdżę robić zdjęcia - i zapraszam do dołączenia do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Hit Counter provided by orange county plumbing