2019 rok zakończy się pięknym zaćmieniem obrączkowym widocznym nad Indonezją. 26 grudnia cień Księżyca przykryje Słońce nad Półwyspem Arabskim po czym przebiegnie przez Ocean Indyjski zahaczając o południową krawędź Indii i Sri Lanki. Maksimum zaćmienia będzie miało miejsce na Sumatrze – niedaleko Singapuru. Dalej cień pobiegnie nad Pacyfik. Zaćmienie częściowe tego dnia będzie widoczne w całej Azji i z większości Australii. Wstępnie typujemy okolice miejscowości Sibolga na Sumatrze (tu czas fazy obrączkowej wyniesie 3 minuty i 35 sekund, a zjawisko będzie widoczne bardzo wysoko nad horyzontem – 64.4º o 12:04 czasu lokalnego).
Alternatywą mogą być lokalizacje na Borneo (Singkawang: 3’39”, 61.9º, 13:42), na wyspie Guam (Hagåtña: 3’09”, 13.5º – maksimum o 16:57 czasu lokalnego) lub na Sri Lance (okolice Jaffny: 3’17”, 40.4º – maksimum o 9:37 czasu lokalnego). Być może zorganizujemy dwie lub trzy ekspedycje: pierwszą do Omanu gdzie co prawda nie będzie widoczny pierwszy kontakt, a Słońce w fazie obrączkowej, trwającej 3 minuty, będzie widoczne 10.8º nad horyzontem, ale za to na pustyni są małe szanse na zachmurzenie. Druga wyprawa skieruje się do Indii i na Sri Lankę, a trzecia – na Sumatrę lub Guam, z nurkowaniami na Filipinach i na Guamie.
Tutaj będziemy uzupełniać informacje dotyczące planów wyprawowych. Jednak jeżeli chcesz być na bieżąco informowany, zaprenumeruj nasz newsletter (wysyłamy go zazwyczaj raz na miesiąc).
Więcej informacji na stronach: