USA – Hawaje

Hawaje to 50. i najmłodszy stan, które przystąpił do Stanów Zjednoczonych Ameryki 21 sierpnia 1959 r. Hawaje są jedynym państwem Stanów Zjednoczonych położonym w Oceanii i jedynym, złożonym wyłącznie z wysp. Jest to najbardziej wysunięty na północ archipelag Polinezji.

Stan obejmuje niemal cały wulkaniczny archipelag, na który składają się setki wysp rozrzuconych na ponad 2.400 km długości. Na południowo-wschodnim krańcu archipelagu leży osiem głównych, największych wysp – licząc w kierunku północno-zachodnim są to: Ni’ihau, Kaua’i, O’ahu, Moloka’i, Lana’i, Kaho’olawe, Maui i Wyspa Hawai’i. Ostatnia jest największą wyspą archipelagu – często nazywa się ją Dużą Wyspą („Big Island”) lub Wyspą Hawai’i („Hawai’i Island”), aby uniknąć zamieszania ze stanem lub archipelagiem. Archipelag jest fizjograficznie i etnologicznie częścią polinezyjskiego podregionu Oceania.

Urozmaicone krajobrazy Hawajów, ciepły tropikalny klimat, obfitość publicznych plaż, oceaniczne otoczenie i aktywne wulkany sprawiają, że jest to popularny cel turystów, surferów, biologów i wulkanologów. Ze względu na centralną lokalizację na Pacyfiku w trakcie XIX wiecznej migracji zarobkowe, kultura Hawajów znalazła się pod silnym wpływem kultury północnoamerykańskiej i azjatyckiej. Hawaje ma ponad milion stałych mieszkańców (w tym ogromne rzesze turystów oraz personelu wojskowego USA). Jej stolicą jest Honolulu na wyspie O’ahu.