Kanion Antylopy

Kanion Antylopy to najczęściej fotografowany kanion szczelinowy znajdujący się na terenach należących do Indian Navajo w Arizonie. Składają się nań dwie osobne sekcje – górna, zwana także Szczeliną (The Crack) i dolna – Korkociągiem (The Corkscrew). Indianie nazywają je odpowiednio Tsé bighánílíní – miejscem, gdzie woda biegnie poprzez skały, i Hazdistazí – spiralnymi skalnymi łukami.

Kanion powstał w wyniku erozji piaskowca Navajo przez gwałtowne, błyskawiczne powodzie. W czasie opadów woda zbiera się w rozległej niecce powyżej kanionów, nabierając nie tylko prędkości, ale porywając piasek gdy pędzi poprzez wąskie przesmyki kanionów. W ten sposób pogłębia i poszerza kanion jednocześnie wygładzając jego ściany i rzeźbiąc charakterystyczne płynne kształty tak znane z fotografii.

Powodzie te nadal się zdarzają – w 1997 roku burza, która miała miejsce ponad dziesięć kilometrów od kanionu spowodowała gwałtowną powódź w wyniku której w Dolnym Kanionie zginęło 11 turystów. W wyniku powodzi w 2006 roku Dolny Kanion został zamknięty do zwiedzania na pięć miesięcy.

Tsé bighánílíní

Górny Kanion Antylopy jest bardziej popularny wśród turystów i fotografów ponieważ w okresie od 15 marca do 7 października w godzinach południowych słońce tworzy w zawieszonym w kanionie pyle charakterystyczne świetlne słupy. Ponadto jest on łatwiejszy do zwiedzania.

Byliśmy tutaj m.in.:

Hazdistazí

Dolny kanion jest oddalony od górnego o kilka kilometrów. Obecnie zainstalowano w nim stalowe schody ułatwiające zwiedzanie oraz inne zabezpieczenia mające zmniejszyć ryzyko w razie powodzi. Jest dłuższy i węższy od Górnego Kanionu jednak to co dla zwykłych oglądaczy jest przeszkodą dla fotografów oznacza, że owych turystów jest mniej i łatwiej jest o zdjęcia bez tłumu gapiów włażących w kadr. Tu lepsze światło jest rankiem i późnym popołudniem.

Fotografia w kanionie nie należy do najłatwiejszych bowiem zakres dynamiki oświetlenia często przekracza 10 EV. Warto więc wyposażyć się w statyw i wiedzę na temat fotografii HDR.

Zwiedzanie kanionów możliwe jest jedynie z przewodnikiem.

źródła:

Wikipedia

AAA Arizona Torubook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *