Indonezja

National_emblem_of_Indonesia_Garuda_Pancasila.svg
Republika Indonezji to niezwykłe państwo położone na tysiącach wysp w południowo-wschodniej Azji i Oceani. Z populacją szacowaną na ponad 250 milionów mieszkańców jest czwartym najludniejszym państwem na świecie i największym państwem muzułmańskim. Stolicą jest Dżakarta mająca ponad 8,5 miliona mieszkańców. Jest jednym z najbogarszcyh krajów świata – nominalnie 16, a w przeliczeniu na zdolności nabywcze ósmym. Należy do grupy G-20.

Skamieniałości i narzędzia człowieka z Jawy należącego do gatunku Homo erectus datowane są na okres od 1,5 mln do 35 tyś lat temu. Około 45 tyś lat temu na wyspy dotarł Homo sapiens. Około 2000 lat p.n.e. z Tajwanu dotarła kolejna fala osadników, stanowiących dzisiaj większość populacji austronezyjczyków, którzy wyparli starszą ludność malezyjską na wschodnie wyspu. Doskonała wulkaniczna gleba i klimat, oraz opanowanie uprawy ryżu na nawadanianych polach umożliwiła powstanie pierwszych królestw w I wieku n.e.  Strategiczne położenie oraz handel z Chinami i królestwami Indii stały się motorem rozwoju Indonezji.

Indonezja_-_mapa_administracjyjna

Archipelag Indonenzji od przynajmniej siódmego wieku jest ważnym regionem handlowym. Już wtedy królestwa Śriwidźajów i Majapahitów handlowały z Chinami i Indiami, asymilując hinduistyczne i buddyjskie modele religii i państwowości. Później wraz z sufickimi kupcami do Indonezji dotarł Islam. W okresie wielkich odkryć obszar Indonezji został zdominowany przez Holendrów. W 1811 znaczna część Indonezji dostała się pod kontrolę Brytyjską, jendak już kilka lat później, w 1814 roku został zwrócona Holendrom na mocy Konwencji Londyńskiej. Jendak przez większość czasu holenderska kontrola nad archipelagiem, poza wybranymi twierdzami na wybrzeżu, była raczej znikoma. Dopiero na początku XX wieku objęła obszar całej dzisiejszej Indonezji. Japońska okupacja w czasie drugiej Wojny Światowej zakończyła rządy Holendrów, i nasiliła ruchy mające na celu stworzenie suwerennego państwa. W wyniku okupacji zginęło cztery miliony Indonezyjczyków. Dwa dni po kapitualcji Japonii, 17 sierpnia 1945 działacze narodowi w czasie wojny współpracujący z Japończykami w nadziei wykorzystania ich w walce z Holenrami – Sukarno i Mohammad Hatta ogłosili niepodlegość mianując się prezydentem i wice-prezydentem. 14 listopada Sukarno wybrał jako premiere Sutan Sjahira – który z kolei nigdy nie współpracował z okupantami. Po wojnie Holendrzy próbowali przejąć ponownie kontrolę na Indonezją i dopiero w grudniu 1949 roku uznali niepodległość Indonezji.

Indonezja to także niewiarygodnie bogata mieszanka grup enticznych i językowych. Największą – i dominującą w polityce – są Jawajczycy. Jednak mimo różnorodności, lata kolonializmu i walki zjednoczyły naród definiując go poprzez język, różnorodność etniczną, pluralizm religijny z większością muzułmańską. Narodowym mottem Indonezji jest Bhinneka Tunggal Ika („Wiele, ale jedno”, tłumaczone również jako Jedność w Wielorodności). Mimo ogromnej populacji nadal wiele rejonów zachowało naturalne bogactwo przyrodnicze i Indonezja może pochwalić się drugim miejscem na świecie jeżeli chodzi o bioróżnorodność.

Nadchodzące wyprawy, które zaprowadzą Cię w to miejsce to: