Narodowy Park Morski Dwunastu Apostołów

2012-10-30_0524-00609Park Narodowy Morski Dwunastu Apostołów chroni 7500 hektarów niezwykłych podwodnych ekosystemów w pobliżu Port Campbell, na południowo-zachodnim wybrzeżu, Victoria, Australia. Graniczy z Parkami Narodowymi Port Campbell i Great Otway.

Majestatyczne złote skały i słupy Dwunastu Apostołów wznoszą się 7 km na wschód od Port Campbell. Są one chronione w obrębie  Morskiego Parku Narodowego Dwunastu Apostołów, który obejmuje 17 km malowniczego wybrzeża. Jednak przede wszystkim park ten chroni jedne z najbardziej dramatycznych krajobrazów podwodnych Wiktorii. Spektakularne łuki, kaniony, szczeliny, rynny i podwodne rafy tworzą środowisko pod wzburzoną powierzchnią Oceanu. Dzikie i potężne fale Oceanu Południowego ciągle uderzają w wybrzeże rzeźbiąc jego niezwykłe formy. Podwodne struktury zapewniają wspaniałe siedliska dla złożonych ekosystemów, w tym lasów kelpowych i barwnych ogrodów gąbek,

Wiele zwierząt wykorzystuje to bogactwo życia nad i pod wodą. Znajdziemy tu liczne stada ptaków, fok, homary, ryby rafowe i pająki morskie.  Okresowo wynurzone rafy, są znane z największej różnorodności bezkręgowców na wapiennych rafach w Wiktorii.

Również ssaki morskie, takie jak wieloryby i delfiny, zaglądają w te okolice. Cierpliwi gości zaglądający tu po zmroku lub wcześnie rano mogą zobaczyć małe pingwiny, które gniazdują w jaskiniach poniżej Dwunastu Apostołów.

W parku znajdują się jedne z najbardziej unikalnych krajobrazów podwodnych na świecie, dostępne dla nurkujących i snorkelingujących.

Na dnie spoczywa szereg zabytkowych wraków, w tym niemy świadek najtragiczniejszej katastrofy w historii Wiktorii – Loch Ard, który zatonął w 1878 roku w drodze z Anglii do Melbourne.

Dowodzony przez kapitana Gibbs statek z z załogą 17 ludzi i 37 pasażerów w dniu 1 czerwca zbliżał się do Melbourne gdzie napotkał gęstą mgłę. Nie można dostrzec światła latarni morskiej na Cape Otway, kapitan nie mógł ocenić, jak blisko znalazł się wybrzeża. Około 4 nad ranem mgła podniosła się, odkrywając skały i rafy. Kapitan Gibbs próbował postawić żagle  jednak załodze nie udało się a statek osiadł  na rafie przy wyspie Mutton Bird. Maszty i takielunek połamały się, zabijając kilka osób na pokładzie i uniemożliwiając opuszczenie łodzi ratunkowych. Statek zatonął w mniej niż kwadrans. Przeżyły dwie osoby.

Warunki do nurkowania są ogromnie zróżnicowane i zależą w dużym stopniu od pływów, fal i warunków atmosferyczne. Nurkowanie w tych obszarach musi być wykonywane przez wykwalifikowanych nurków z przewodnikiem mającym lokalne doświadczenie.

Nadchodzące wyprawy, które zaprowadzą Cię w to miejsce to:

Byliśmy tutaj:

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *